CZK

Jak se zbavit bradavic z krku, obličeje, nosu nebo jiných částí těla pomocí octa

Lidově se jim říká bradavice. Odborně jsou nazývány fibromy, čili nezhoubné nádorové výrůstky pojivové tkáně. Obvykle se vyskytují na krku, nose nebo tváři.

Vypadají jako malé měkké uzlíky, ale ve své velikosti se mohou lišit od pár milimetrů až po téměř jeden centimetr. Obvykle mají stejnou barvu jako okolní pokožka. Jsou však i případy, kdy je jejich zbarvení výrazně pigmentováno.


Nejsou sice zhoubné, ale časem mohou začít růst a stát se tak více viditelnými. Tehdy už bývají i výrazným estetickým problémem.

Kde se vyskytují bradavice a jejich příčiny

Nejčastěji se objevují u lidí ve středním věku na místech, kde se otírá nebo mne pokožka.

Kromě již zmiňovaného obličeje a krku se často objevují i ​​pod pažemi, v rozkroku, pod prsy, na břiše, očních víčkách či v okolí nosu. Vyskytnout se mohou ale také jinde na těle.

Ve skutečnosti téměř každý člověk má alespoň jednu bradavici, proto není tento fenomén nijak výjimečným. Pokud se vyskytnou na místech, kde se pokožka pravidelně o něco tře, mohou začít být i bolestivé, zanícené, zvětšovat se nebo dokonce i krvácet.

Příčiny jejich vzniku nejsou dosud přesně známy, ale předpokládá se, že zde hraje hlavní roli genetika a občas se jako faktor zmiňuje i obezita. Příčinou mohou být i lidské papilomaviry (HPV).

Dobrou zprávou však je, že je lze bez krvácení odstranit iv domácím prostředí, bez nutnosti jejich vyřezávání, případně pálení tekutým dusíkem u lékaře.

Přírodní látkou, která si s nimi dokáže poradit je jablečný ocet . Ten se obecně považuje za nejefektivnější domácí prostředek k léčení.

Upozornění: Jablečný ocet se nesmí nikdy používat k odstraňování bradavic na očních víčkách.

No a tady už je metoda, která už pomohla mnoha lidem.


Recept pro odstraňování bradavic

1. Opatrně omyjte místo v okolí bradavice pomocí vlažné vody a mýdla.

2. Na začátek namočte bradavici do vody na dobu asi 15 minut (případně přiložte na něj ve vodě namočenou bavlněnou vatu).

3. Potom dané místo vysušte.

4. Namočte vatový chomáček do jablečného octa a stiskněte ho, aby z něj ocet všude nekapal. Pokud nemáte jablečný ocet, může být i obyčejný.

5. Následně přiložte vatový chomáček nebo tamponek přímo na bradavici a přelepte leukoplastem. Nechte to působit 15 minut.

6. Na konec místo znovu propláchněte čistou vodou.

7. Opakujte tuto proceduru 3krát denně, několik dní po sobě – ideálně asi tak týden.

Jaký průběh očekávat

Bradavice nejprve ztmavne, pak se na ní vytvoří strup, vyschne a nakonec odpadne.

V závislosti na tom, jak je velká a jak hluboko do pokožky zasahuje, může při odpadnutí způsobit trochu škody v podobě malé dírky. Proto aplikujte na pokožku měsíčkový krém nebo gel z aloe vera.

Pokud bradavice nezasahuje do pokožky příliš hluboko a procedura byla prováděna správně, nezůstane po ní žádná jizva.