CZK

Jak souvisí pleš mužů se zbytnělou prostatou? – 1. část

Říká se, že vlasy jsou koruna krásy. Ženám na vlasech velmi záleží, neboť touží být krásné a líbit se. To většina mužů svůj vzhled moc neřeší, dokud…

...nedojde na padání vlasů.

Neznám muže, kterému by nevadilo, když mu začnou ubývat vlasy. Postupující kouty nebo vznikající kolečko na temeni hlavy muže nenechávají lhostejným. Díky tomu různí šarlatáni, nabízející "zaručený" produkt, po kterém nám opět naroste bujná kštice, dobře vydělávají. Jednoduše touha, aby pleš zmizela, je obrovská.

Dříve si vědci mysleli (a najdete to stále v mnoha tvrzeních na internetu), že za padání vlasů může vysoká hladina testosteronu. Vědecké objevy však ukázaly něco jiného. S postupujícím věkem totiž produkce testosteronu klesá a zároveň ubývají vlasy. Nemůže to tedy být jeho vysoká hladina, co plešatění způsobuje. Jak to tedy je?

Testosteron se v pubertě začne přeměňovat pomocí enzymu 5α-reduktáza na jeho vysoce aktivní formu dihydrotestosteron, zkráceně DHT, a udělá z nás muže. DHT stimuluje tvorbu specifických proteinů, které mají vliv na růst buněk. Díky tomu nám v pubertě dorostou pohlavní orgány, vyroste ochlupení atd. Testosteron a DHT tělo přísně udržuje v přesné rovnováze. Ve vyšším věku se tato stabilita naruší, když začne produkce testosteronu klesat. Množství DHT v poměru k testosteronu začne stoupat, a to má své důsledky. Jaké?

Vlasové kořínky na temeni hlavy jsou u většiny mužů citlivé na DHT. To svým působením poškodí kořínek, ten slábne a slábne až nakonec odumře a vlas přestane růst. Zajímavé je, že vlasové kořínky na okrajích hlavy jsou citlivé málo nebo vůbec. Všimněte si, že skoro nikomu nevzniká pleš na okrajích hlavy. Někomu se do hlavy zaříznou kouty, jinému vznikne kolečko a další má "čelo až na záda".

A jak to souvisí s prostatou?

Testosteron a DHT mají vliv na odumírání starých a růst nových buněk a tělo je přísně udržuje v rovnováze. Díky tomu i odumírání starých a tvorba nových buněk jsou vyrovnané. Ve vyšším věku se tato rovnováha naruší tím, že klesne produkce testosteronu, kdežto přeměna na DHT zůstává stejná. Tím klesá množství testosteronu a stoupá množství DHT. V prostatě, kde také přeměna probíhá, se začne koncentrovat DHT, které se uchycuje v mezibuněčných vazbách. Přebytek DHT v prostatě způsobí podporu růstu nových buněk a současně zpomalí odumírání starých buněk. A prostata začne zvětšovat svoji velikost.

Působení DHT na prostatu není jediná příčina zvětšování prostaty, avšak je významná. Podrobněji celý problém popisuji v knížce Jak uzdravit prostatu.

Jak vidíme, plešatění i problémy s prostatou spolu souvisí. Obojí ovlivňuje snížená produkce testosteronu a přebytek DHT, který kvůli tomu vzniká.

Jde s tím něco dělat? Odpověď je ANO. Jedna z věcí, která pomáhá, je Saw Palmetto.

A o tom si povíme něco víc v příštím článku.