CZK

9 tajných klíčů, které vám umožní zhubnout bez diety a cvičení

Neexistuje důvod, pro který byste se měli stydět za to, že máte nadváhu nebo být nešťastný z toho, jak vypadáte.

Dnešní společnost žije dost uspěchaným životem a proto je obtížné zvládat práci, osobní záležitosti či společenský život a to vše při dodržování striktní diety s pravidelným cvičením.

Jen pro zajímavost, v roce 2013 bylo více než 150 milionů Američanů klasifikováno jako buď obézní, nebo mající nadváhu. To je polovina populace… No a my Slováci a Slovenky je v tom pomalu doháníme.

Ale co když existuje způsob, s jehož pomocí byste dokázali postupovat v dosahování vašich fitness cílů, aniž byste si museli naordinovat striktní dietu a vojenský tréninkový program? No a právě o něm je tento článek.

Nejedná se o žádný podvod, kterým bychom chtěli využít vaší důvěřivost či prodat vám nějaký výrobek nebo službu.

Jedná se o několik rozumných tipů, jejichž dodržování vás povede k úbytku na váze i bez rázné diety. Tyto tipy jsou z reálných příběhů lidí, kteří úspěšně zhubli a přitom byli ani ne tak dávno na vašem místě.

Na úvod je vhodné uvést jednu poznámku

Skeptici možná hned budou namítat, že tělesná váha je jednoduchá rovnice mezi přijatými a spálenými kaloriemi.

To je samozřejmě pravda. Třeba si však uvědomit, že v průměru je za spálené kalorie ze dvou třetin zodpovědný bazální metabolismus a jen z jedné třetiny vědomé aktivity, jako pohyb či cvičení.

U aktivních sportovců je tento poměr samozřejmě více nakloněn směrem k pohybovým aktivitám.

Následováním doporučení v tomto článku dosáhnete především zlepšení vašeho bazálního metabolismu a zároveň snížení množství kalorií nikoliv dietou, ale postupnou změnou struktury vaší stravy.

Nejdůležitější pravidlo: Odhodlání

Před tím, než se dostaneme k "sedmi přikázáním hubnutí", musíme se ještě zastavit u jednoho velmi důležitého pravidla. Možná jste to slyšeli už i před tím, ale pokud chcete v hubnutí uspět opravdu je třeba se ho držet:

Víra + Trpělivost = Výsledky

Velmi mnoho lidí se nechá při snaze zhubnout rychle znechutit a ztratí veškerou víru v úspěch.

Bratři Wrightovi také nevzlétli napoprvé, Edisonovi selhalo více než 1000 pokusů, než vyrobil žárovku a Michaela Jordana, ze kterého se stala basketbalová legenda, odmítli přijmout do školního basketbalového týmu.

Nedá se říci jak dlouho potrvá, než dosáhnete svého cíle, ale se správným přístupem váš život může a veruže i bude směřovat k pozitivním změnám.

No a teď už přejděme k našim sedmým přikázáním.

1. Učte se!

Příprava je při snaze zhubnout klíčová v případě, že opravdu chcete vidět výsledky. Právníci nepřijdou na svou rigorózní zkoušku bez studijní přípravy. Ani stavbař se nepustí do stavby domu před tím, než si prohlédne všechny plány.

Proč byste se tedy měli snažit zhubnout, aniž byste se na to připravili?

Studie poukazují na to, že pokud vaše cíle nemají strukturu a nestojí na vašich znalostech, je vysoce pravděpodobné, že při snaze dosáhnout je jednoduše selžete.

Možná byste se nejraději hned pustili do toho. Je to pochopitelné, ale zkuste toto spěch se ještě na chviličku potlačit.

Síla je ve znalostech. Zjistíte nejprve, jak vaše tělo pracuje, přečtěte si několik příběhů úspěšného hubnutí a dejte si záležet na tom, abyste se pustili na tuto cestu tím správným krokem.

Může se to sice na první pohled zdát jako nuda, ale na webu je opravdu hodně hodnotných i zajímavých informací, které vám mohou pomoci.

2. Očistěte se

Nemusíte dodržovat přísný půst, abyste zhubli. Způsobilo by to víc zla než dobra. Začněte tím, že si tělo "propláchnete" množstvím zásadotvorných tekutin jako je voda s citronem či jablečným octem, pijte zelené džusy a jezte množství salátů a klíčků.

Stravování s nízkou hladinou cukrů a množstvím vlákniny plné zdravých a přírodních potravin je vhodné pro každého.

Zlepšením výživy dosáhnete i lepšího zdraví a pocitu spokojenosti.

3. Zapomeňte na vše co víte o dietách

Lidé mají mylný dojem o tom, jak úspěšně držet dietu a diví se proč nikdy žádná nefunguje.

Mnozí si myslí, že držet dietu znamená mít plný talíř zeleniny a celkově jíst nejméně jak se dá. Z dlouhodobého hlediska proto mnoho diet selže a vám nezbude nic kromě pár nechtěných kilo navíc a velké znechucení.

Pokud jste celý život měli jeden způsob stravování, nejhorší co můžete udělat, je naprostá změna těchto stravovacích zvyků. Vaše tělo zůstane zmatené a bude mnohem obtížnější udržet si pevnou vůli. Pravděpodobně se dokonce i budete cítit špatně.

Pokud jíte nezdravé jedná, pokuste se jen pár z nich během dne nahradit jedním zdravým, bohatým na zdravé tuky a hodnotné bílkoviny.

Vaše tělo si postupně přestane ptát všechno nezdravé jídlo a začne se přiklánět ke zdravějším volbám. Díky tomu bude pro vás jednodušší říct si "ne" při pohledu na pizzu.


4. Vyspi se

Je to tak jednoduché, jak to zní. Plnohodnotný a dostatečný spánek vám vytvoří jistou mez, kterou při hubnutí potřebujete.

Dr. Sanjay Patel tvrdí, že ve více než 24 různých studiích o hubnutí je nedostatek spánku úzce propojen s nadměrným přibýváním na váze. Spíte-li v noci pouhých 5 nebo ještě méně hodin, je u vás o třetinu vyšší pravděpodobnost, že postupně získáte až 15 kilo navíc.

Neexistuje správná délka spánku, ale většina expertů doporučuje 7-8 hodin během noci.

Během spánku má vaše tělo i mysl čas na regeneraci před dalším dnem, proto je tato doba základem zdravého životního stylu.

Obírání se o dostatek odpočinku vede k hormonálním a metabolickým výkyvům, ze kterých pak plyne chuť k doplnění sacharidů. No a to je to poslední, co potřebujete, pokud se snažíte shodit přebytečné kilogramy.

5. Mějte přehled v tom, co pijete

Věděli jste, že po celou tu dobu, co jste se statečně snažili shodit přebytečná kila, mohla být kamenem úrazu právě kalorie skryté v nápojích?

Máme tendenci je přehlížet, protože vypadají tak neškodně – tady džus, tam limonáda. Jedna či dvě, ale dokážou přidat dostatečné množství kalorií, které se odráží v podobě pneumatiky na vašem břiše.

Studie Amerického žurnálu klinické výživy ukázala, že lidé, kteří snížili příjem kalorií v tekutinách o 100 (což je přibližně jedna limonáda), pozorovali výraznější pokles hmotnosti než ti, kteří snížili stejné množství kalorií v pevné stravě.

S trochou disciplíny to není vůbec tak těžké přeorientovat se na vodu. Ve skutečnosti je toho víc, v čem vám pití většího množství čisté vody může pomoci:

  • Pokles apetitu po přebytečných kaloriích
  • Zmenší rozměry bříška – přečtěte si také další náš článek o tom, jak se vyhnout břišnímu tuku
  • Zrychlí metabolismus
  • Podporuje zdravou cirkulaci
  • Očistí tělo od toxinů

Pokud vám nechutná čistá vodu, zkuste například pít vodu s plátkem citrónu. Ten jí dodá chuť, takže se to potom už ani nezdá, že pijete čistou vodu. Můžete si ji ochutit i jiným čerstvým ovocem.

Člověk má v těle více než 50% vody ai proto je tak důležité jí pít tolik, kolik můžete, abyste dosáhli optimálního zdraví.

6. Staňte se členem skupiny

Nemyslete si, že se na tuto cestu musíte vydat úplně sami. Venku jsou tisíce lidí, kteří mají tentýž cíl jako vy. Existuje mnoho programů, do kterých se můžete zapojit a které vám pomohou dosáhnout stanoveného cíle.

Společnost by vám měl dělat i někdo z vašeho okolí. Přátelé a rodina jsou vynikajícím zdrojem motivace, když se člověk pokouší zhubnout.

7. Snídaně

Já vím, pravděpodobně jste to slyšeli už tisíckrát, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. Inu, je to tak!

Nevynechávejte kvalitní snídani. Můžete mít pocit, že vyhnout se jídlu ráno sníží celkový příjem kalorií, což by mělo přinést přece užitek.

Skutečnost je však taková, že tento krok vaše tělo pouze ochuzí o "palivo", které potřebuje po 8 hodinové hladovce. To pak vede k nezdravým úletům během dne, za které může hlad.

Pokuste se proto ve svém prvním jídle dne zkombinovat rovnoměrné množství proteinu, zdravých tuků a složitých sacharidů.

8. Využívejte technologie

Máte pocit, že když jde o hubnutí, tak vás technologie táhnou ke dnu? Může se to tak na první pohled jevit, ale ve skutečnosti dokážete využít technologie ve svůj prospěch!

Dnes existují různé kalkulačky přijatých i spálených kalorií na webových stránkách i jako aplikace ve smartphonech.

Další možnost je ponořit se do světa blogování. Pište o svém hubnutí a uvidíte, od kolika lidí v této komunitě získáte podporu a uznání.

9. Správné načasování

Už se toho na téma správného časování jídla řeklo dost.

I když neexistuje žádná studie, která by přímo dokazovala ideu, že jedení ve správnou dobu podpoří zrychlení vašeho metabolismu, přesto vám tato metoda může při hubnutí pomoci.

Jíst jednou za 2-3 hodiny je výborná cesta k vyrovnanému dennímu příjmu kalorií. Dbejte však na to, aby vaše jídla měla rozumnou velikost a aby celkový příjem kalorií nepřekročil váš denní limit.

Takto se budete cítit plný a spokojený po celý den a jídlo bude poslední věc, která vám bude běhat po rozumu.

Závěr

S těmito 9 pravidly na paměti budete připraveni vydat se na cestu ke štíhlejší postavě a znovu objevit vaše nové "Já".

Šťastný a zdravý život bez omezování a striktních diet vyžaduje jen trochu víry a trpělivosti.