CZK

Diagnostika podle jazyka: Co vypovídá jazyk o vašem zdravotním stavu?

Pokud se cítíte ne zrovna nejlépe, zkuste si prohlédnout svůj jazyk. Stav, v jakém se nachází, vyjadřuje dobrý obraz o vašem zdraví.

Barva, textura a vlhkost jazyka jsou dobrými znaky toho, co se odehrává v organismu. Spousta komplementárních terapií, včetně akupunktury a naturopatie, používají jazyk pro pomoc v diagnóze.

Při vyšetření jazyka akupunkturista zjišťuje následující znaky:

  • barvu těla jazyka, jeho velikost a tvar
  • barvu a tloušťku jazykového povlaku
  • polohu abnormalit
  • vlhkost nebo suchost jazyka
  • stav takzvané srsti jazyka

Uvedené znaky nevypovídají jen o obecném zdravotním stavu, ale korelují se specifickými funkcemi a disharmoniemi orgánů, obzvláště v trávicím systému.

Zde je však nutno poznamenat, že ne všechny odchylky jsou indikací nerovnováhy. Jídlo a léky dokáží změnit povlak nebo barvu těla jazyka. Například po kávě jeho povlak zežloutne.

Dále také někteří lidé mají na jazyku malé neměnné trhlinky, které se považují za normální. Jiní se rodí s takzvaným "zeměpisným jazykem" pokrytým většími trhlinkami tvořícími "kopce" a "doliny". To je považováno jedněmi terapeuty za normální, podle druhých to už vypovídá o disharmonii v organismu.

Jak začít s diagnózou podle jazyka

To, jak se jazyk jeví, není absolutním indikátorem tělesné nerovnováhy.

Pokud se to však vezme v celkovém kontextu, který zahrnuje celotělové vyšetření, pak výsledky z "jazykového testu" poskytují poměrně spolehlivý obraz o tom, kde se nachází zdravotní problém.

Diagnóza pomocí jazyka je v podstatě tak malé umění. Vyzkoušet si jej můžete i sami. Pozorujte změny na svém jazyce a porovnávejte je s rodinou či přáteli.

Poté, co prohlédnete více jazyků, zjistíte, že se navzájem výrazně liší. Pokud si k tomu dostudujete pár údajů, budete schopni říci poměrně hodně o obecném zdraví dané osoby.

Povrchové změny

Přejeďte špičkou prstu po povrchu svého jazyka. Měli byste cítit spoustu maličkých uzlinek, které na pocit připomínají vlasy nebo chmýří.

Tyto uzlinky se nazývají řasy a v podstatě jde o malé vlásky, mezi nimiž jsou rozptýleny vaše chuťové pohárky. Změny na nich mohou být zcela neškodné, ale mohou být i projevem nějakého závažnějšího onemocnění.

a) hladký povrch

Váš jazyk se může na dotek zdát hladký v důsledku nutriční nedostatečnosti.

Vybledlý hladký jazyk předznamenává anémii kvůli nedostatku železa, případně nízkou hladinu vitamínů B, které jsou důležité pro využívání energie tělem z dostupné potravy.

b) záplaty jako kdyby na mapě

Pokud zpozorujete malé jizvy, jako kdyby záplaty na svém jazyce, které zvyknou den po dni měnit svou polohu, může to značit, že trpíte neškodným, ale někdy nepohodlným onemocněním zvaným geografický jazyk .

Za jeho příčinu se považuje nedostatek vitamínů skupiny B, ale viníkem může být i iritace jazyka alkoholem nebo některými potravinami.

c) zvrásčitý jazyk

Jazyk charakteristický drážkami, vráskami nebo brázdami může předznamenávat takzvaný šourkový jazyk .

Jedná se o neškodnou, obvykle vrozenou odchylku, která občas způsobuje pocity pálení při konzumaci štiplavých jídel. Také může ztěžovat udržování jazyka v čistém stavu, bez hromadění se bakterií.

Bolavá místa a hrboly

Každý jsme si někdy zakousli do jazyka tak silně, že to na něm zanechalo bolestivou stopu. V některých případech však bolestivé místo na jazyku může znamenat víc než jen povrchové poranění.

a) hrbol na špičce jazyka

Ten může být varovným znakem bakteriální nebo virové infekce. Případně se jedná o alergickou reakci na jídlo nebo léky.

b) vředy

Vředy na jazyku se častěji zvyknou objevit na spodní straně a lze je rozpoznat na základě jejich kulatého červeného okraje s bílým středem.

c) bílé nebo šedé jizvy

Jedná se o útvary s tvrdým povrchem. Jsou obvykle tlusté a vyčnívají nad povrch jazyka. Odborně se jim říká leukoplakie , onemocnění sliznice způsobené podrážděním od zubních kazů, korunek, plomb, ale také užíváním tabáku.


Vlasovitá leukoplakie je typická pro lidi s oslabeným imunitním systémem, jako například při onemocnění HIV či Epstein-Barrově viru. Vyznačuje se nejasnou (neohraničenou) lézí objevující se po stranách jazyka.

d) bolestivé místo nebo uzlinka na jedné straně jazyka

Může jít o znamení rakoviny, jazyk by proto měl být obhlédnut lékařem. Také se může jednat o neléčený syfilis, který má potenciál přerůst až do rakoviny na povrchu jazyka.

Změny v zabarvení jazyka

Zřejmě jste si již všimli, jak váš jazyk dokáže změnit zabarvení v závislosti na tom, co zkonzumujete (pamatujete se na všechny ty duhové barvy, které jste v dětství dokázali dosáhnout jedením lentilek?).

Změny od typicky růžového zabarvení jazyka mohou předznamenávat, že nějaké potraviny si dopřejete až příliš. Nebo mohou také signalizovat závažnější onemocnění.

a) černé zabarvení

Čas od času může jazyk získat černé, vlasové zabarvení. Jde obvykle jen o dočasnou a neškodnou změnu způsobenou nadměrným růstem řasinek (papillae) na jazyku, které uvězní bakterie a zbytky jídel.

Špatná ústní hygiena je nejčastějším viníkem. Kromě toho se to stává také v důsledku:

  • dýchání ústy
  • nadměrného užívání tabáku (kouření nebo žvýkání tabáku)
  • dentálních vod
  • užívání některých druhů antibiotik
  • užívání bismutových léků na žaludek

Kromě změny zabarvení často zpozorujete také kovovou chuť v ústech a zapáchající dech. Řešením zde je kartáčování, vyplachování a použití škrabky na jazyk pro odstranění bakterií.

Černý vlasatý jazyk se obvykle upraví i sám od sebe. Pro jistotu si jej však nechte zkontrolovat i lékařem v případě, že příznaky přetrvávají více než 10 dní.

b) žluté zabarvení

Podobně jako u černého jazyka iv tomto případě dochází k uvíznutí bakterií v hustém řasinkovém porostu na jeho povrchu.

Malé řasinky obalující jazyk se mohou zanítit v důsledku kouření, horečky, dýchání ústy a dehydratace. Upravte svoji dentální hygienu a žluté zabarvení by mělo časem zmizet.

c) bílé zabarvení

Bílý jazyk často znamená totéž jako černý nebo žlutý jazyk – uvízlé bakterie v hustém řasinkovém porostu.

I některé příčiny jsou podobné jako v předchozím případě. Jedná se převážně o kouření, dehydrataci a sucho v dutině ústní v důsledku dýchání ústy.

Bílá barva znamená, že se tam nacházejí bakterie, odumřelé buňky a zbytky z jídla. Zaměřte zvýšenou pozornost na čištění jazyka kartáčkem a vyplachování. Přidat můžete i již zmiňovaný kartáček na jazyk.

Méně často bílé zabarvení indikuje anémii . Bílý povlak zase může být znakem afty, tedy druhu kvasinkové infekce.

d) červené zabarvení

Červená barva jazyka obvykle signalizuje nějaký zdravotní problém, zvláště u dětí. Jahodově nebo malinově červená barva jazyka bývá nejednou prvním příznakem spály. U dospělých se tyto projevy objevují méně často.

Pokud vás však bolí ústa a jazyk vypadá hladký a červený, ve vaší stravě možná chybí niacin (vitamin B3), důležitý vitamín skupiny B.

e) hnědé zabarvení

Bod na jazyku, který se změnil na hnědé či jinak tmavé zabarvení může být formou rakoviny kůže, melanomem.

Zřejmě byste to nečekali, ale rakovina kůže se může objevit i na jiných orgánech, než na pokožce. Melanom má totiž vysokou schopnost metastázovat.

Závěr

Vždy, když na jazyku zaregistrujete bolest, pálení, otok, případně změny ve schopnosti zaznamenávat chuť, neobvyklé pohyby nebo potíže s hýbáním jazyka, neváhejte vyhledat odbornou lékařskou pomoc.