CZK

Máte doma stále zapnutou wifi?

Podívejte, jaký vliv má její blízkost na rostliny

Skupina 15 letých studentek střední školy v Dánsku vypracovala vědecký experiment, který měl zjistit efekt záření z mobilních zařízení na rostliny. Výsledek vás zřejmě překvapí.

Experiment, který původně navrhla jedna ze studentek podílející se na něm, vyvolal ve vědecké komunitě značný rozruch.

Celé to původně začalo pozorováním a položenou otázkou

Dívky si totiž všimly, že když spaly se svými mobilními telefony poblíž hlavy, měly pak často problémy s koncentrací ve škole následující den.

Chtěli proto otestovat, jaký efekt má radiace z mobilního telefonu na lidi. Problémem však bylo, že jejich škola nedisponovala potřebným vybavením k provedení takového experimentu.

Proto se dívky rozhodly, že místo toho raději udělají experiment, který otestuje vliv mobilní radiace na rostliny.

Jak experiment probíhal

Studentky umístily šest táců, naplněných semínky řeřichy zahradní, do místnosti bez radiace a dalších šest táců do místnosti se dvěma wifi routery.

Podle kalkulací dívek uvedené dva wifi routery produkovaly přibližně stejné množství radiace jako jeden mobilní telefon.

Během následujících 12 dnů studentky tácky pravidelně zalévaly. Dbali také na to, aby všechna semena měla přesně stejné podmínky pro svůj růst, včetně světla a teploty. Výsledky postupně sledovali, měřili, vážili a fotografovali.

Nepopiratelný výsledek

Na konci experimentu byl výsledek více než jasný:

Jak ukazuje obrázek (vpravo), oproti kontrolnímu vzorku (vlevo), semena řeřichy umístěné vedle wifi routerů nevyklíčily. Mnohé z nich byly dokonce kompletně uhynuly .


Naproti tomu, semenům umístěným ve vedlejší místnosti pryč od routerů, se dařilo výborně.

Provedený experiment získal studentkám prestižní vyznamenání na regionální vědecké soutěži. Kromě toho zaujal i širokou vědeckou obec ve světě.

Na obrázku níže naleznete oceněné studentky:

Kim Horsevad, učitel na dánské škole Hjallerup (kde se uvedený experiment uskutečnil) uvedl, že experiment bude mít pokračování.

Uskutečnit se ho ujal profesor neurologie na Karolinském institutu ve Švédsku, který má zájem ho zopakovat v profesionálně kontrolovaném vědeckém prostředí.

Závěr

Domácí wifi je dnes již víceméně samozřejmost v každé rodině a je obtížné se jí vyhnout úplně.

Pokud už je pro vás nepraktické připojovat zařízení přes kabel, snažte se alespoň nemít wifi router v blízkosti míst, kde se často zdržujete a na noc jej vypínejte.

Samozřejmě, nepříznivý vliv mohou mít i zapnutá wifi zařízení u sousedů. Pokud by si ale každý z nás alespoň na noc wifi vypínal, získali bychom všichni zdravější životní prostor.