CZK

Aloisie citrónová (Aloysia triphylla)

Aloisie citrónová, též také trojlistá (Aloysia triphylla) je malý zelený keřík, který kolem šíří vůní citronu (odtud také její název). Pro tuto vůni má mnohé použití - připravuje se z ní voňavý čaj, dodává šmrnc nejrůznějším pokrmům, jako jsou například saláty, a to není všechno. Kromě příjemné vůně a chuti poskytuje aloisie také určité léčebné účinky.

Česky: Aloisie citrónová Latinsky: Aloysia triphylla Slovensky: Alojzia citrónová

Léčebné účinky

  • Pomáhá při hubnutí.
  • Posiluje svaly.
  • Má protizánětlivé účinky.
  • Posiluje imunitu.
  • Pomáhá při trávení.
  • Snižuje horečky.
  • Uvolňuje úzkost.

Použití a přípravky

Pro léčebné účinky se používají listy rostliny. Sklízejte je v průběhu celé sezóny. Použít je můžete čerstvé nebo sušené (skladujte v uzavřených nádobách). Touto bylinkou si můžete dochutit nápoje, saláty, želé, omáčky, polévky, ryby a masné pokrmy. Použít ji můžete kdekoli tam, kde byste použili citron.

Z listů se získává taktéž esenciální olej.

O aloisii

Aloisie citrónová (Aloysia triphylla) je malý keř s úzkými lesklými zelenými listy. Produkuje malé bílé a fialové květy, proto patří mezi atraktivní rostliny, které můžete pěstovat doma v květináčích. Navíc poskytuje silnou citronovou vůni.

Protože je aloisie citrónová citlivá na mráz je nejlepší pěstovat ji v květináčích, který v zimě jednoduše přesunete dovnitř. Používejte květináče s dostatečným množstvím odtokových otvorů a naplňte nádobu připravenou půdní směsí. Udržujte rostlinu rovnoměrně vlhkou, ale zabraňte přelití. Venku umístěte rostlinu na plné slunce. Hnojte pomocí kapalných hnojiv pro všeobecné použití přibližně každé dva týdny (v zimě méně často).

Když budete rostlinu pravidelně prostřihávat, docílíte rychlejšího růstu. Využijte proto příležitostné sklizně k tomu, abyste udrželi příjemnou podobu rostliny. S tím, jak rostlina stárne, se její stonek stává dřevnatým a kvalita listů klesá. Nové rostliny poskytují mnohem lepší listy, lepší vzhled a jsou energičtější.

Ačkoli je aloisie citrónová původem z Jižní Ameriky, stává se z velké části globálně přístupnou rostlinou a bylinkou kvůli svým silným léčebným účinkům a vlastnostem potravinářské přísady. Rostlina může dorůst výšky 2-3 metry.

Kontraindikace:

Aloisie je zapovězena během těhotenství, kojení a u nejmenších dětí do dvou let věku.

0,00 Kč
nezahrnuje cenu dopravy