CZK

Černucha damašská

Černucha damašská (Nigella damascenka) je nejlépe rozpoznatelná, když kvete. Jedinečný koberec vzdušných květů a listů si nemůžete splést s žádnou jinou květinou.

Autor: I, Wildfeuer, CC BY-SA 3.0, Odkaz. Latinsky: Nigella damascena Slovensky: černuška damascénska

Léčivé účinky

  • Působí proti onemocnění jater.
  • Má adstringentní účinky.
  • Působí proti průjmu.
  • Léčí nadýmání.
  • Ulevuje od bolestí provázejících menstruaci.
  • Odstraňuje parazity ze střev.

Použití a přípravky

Jak květiny, tak dekorativní zelené a vínové lusky černuchy mohou být použity v čerstvých nebo sušených květinových úpravách. Řezané květiny vydrží déle, pokud jsou ze spodní části stonku vyjmuty listy.

Ve skutečnosti není tato rostlinka zahrnuta mezi léčivé bylinky. I tak se ale vyplatí znát její přínosy. K léčebným účinkům se využívají semena této rostliny.

O černuše

Černucha damašská (Nigella damascenka) je jednoletá bylina, které se šíří samostatně, ale ne agresivně. Nejlépe se jí daří na plném slunečním světle, ale polostín je pro ni taktéž v pořádku. Tato rostlina dorůstá do výšky 30-40 cm a šířky asi 7-15 cm. Nemá ráda příliš vlhkou půdu, nejlépe se jí daří při neutrálním pH půdy.

Listy jsou zelené, květy jsou načechrané a lusky jsou zajímavé. Nejznámější jsou modré odrůdy této květiny, ale černucha květe také fialově, růžově a bíle. Období květu začíná koncem jara. Poté rostliny kvetou několik týdnů. Pokud se vracejí, mohou začít kvést také na podzim.

Černuchu můžete vysadit do své zahrádky jako výplň - vzdušné listy jsou příjemným doplňkem širších listnatých rostlin. Květiny se dobře udržují jako řezané květiny, a dokonce i semenné lusky mohou být vysušeny a používány. Chcete-li vysušit lusky, odřízněte je, když jsou lusky stále zelené a čerstvé. Přiložte jednotlivé stonky do svazku a pověste je vzhůru nohama, aby se usušily. Tyto lusky můžete nakrájet na polovinu, abyste zobrazili zajímavou strukturu semenné komory.

Chcete-li zasít, jednoduše vyjměte semínko a zasejte ho. Nemusíte zasypat semínko půdou, ale musíte ho lehce přitisknout a udržovat vlhké. Budete mít lepší úspěch, pokud zasejete semena na slunném místě.

0,00 Kč
nezahrnuje cenu dopravy