CZK

Trápí vás krvácení dásní a paradentóza?

Zvýšená citlivost, krvácení či ustupování dásní patří mezi časté příznaky chronického (dlouhodobého) zánětlivého onemocnění dásní, které známe pod názvem paradentóza, respektive parodontitida. Týká se i vás? Nezoufejte. Existuje několik opatření, která pomáhají předcházet tomuto onemocnění, nebo výrazně snížit jeho závažnost. Pojďme se lépe podívat na zoubek častému strašáku zubařů.

Jak souvisejí bakterie s krvácením dásní a paradentózou?

Základním předpokladem pro vznik nejen paradentózy, ale i zubního kazu je nedostatečná ústní hygiena . Pokud pečlivě pečujeme o svou dutinu ústní, najdeme v ní zdraví prospěšné i škodlivé bakterie v optimálním poměru. Při zanedbané hygieně začínají převažovat patogenní bakterie způsobující různé komplikace. Zbytky potravy jsou pro tyto mikroorganismy obživou, díky které se množí na dásních, zubech a v mezizubních prostorách. A to je začátek řetězce navazujících problémů.

Přemnožené škodlivé bakterie následně vytvářejí zubní povlak, ze kterého je už jen krok od zubního kamene. Narůstající zánět v dásních způsobí jejich ústup, čímž se vytvoří podmínky pro zmenšování kostní tkáně na zubních krčcích.

Co když dlouhodobě neřeším zánět dásní?

Pokud dlouhodobě neřešíte zanícené dásně, mohou se vytvořit takzvané "zápalné dásně". parodontální choboty. V každém zubu se nacházejí choboty, ve kterých se hromadí bakterie, zubní kámen, odumřelé buňky a toxiny. Jelikož současně dochází k výraznému snižování kostní tkáně, tento jev způsobí kývání a vypadávání zubů. To je ovšem poslední stádium, kterému se můžete správnou péčí o zuby a dásně úspěšně vyhnout.

Bakterie v ústech zodpovědná i za Alzheimera

Kromě přemnožení patogenních bakterií v dutině ústní má na vznik paradentózy vliv i bakterie Porphyromonas gingivalis . Nejnovější studie potvrzují, že tato bakterie se skrývá i za vznikem zákeřné Alzheimerovy choroby. Kromě patogenních bakterií ovlivňují rozvoj krvácení a chronického zánětu dásní také kouření a genetické faktory.

Až 90 % populace má náběh na paradentózu

Preventivní prohlídky u stomatologů po celém světě ukazují, že velké procento pacientů trpí snadnou formou zánětu dásní. gingivitidou . V případě zanedbání léčby může snadno přejít do závažnější paradentózy. Příznaky jsou méně patrné, a proto tento zdravotní problém nemusíte zaznamenat při čištění zubů nebo samovyšetření.

Začínající zánět nesmíte podcenit, abyste se v budoucnu vyhnuli případným závažnějším komplikacím spojeným s parodontitidou. Pokud začnete pozorovat změny v dutině ústní vymykající se normálu, například náhlé krvácení dásní, zamyslete se nad preventivně-léčebnými opatřeními, o kterých si povíme níže.

Jak pečovat o dásně a zuby? Prevence

Neexistuje univerzální řešení, které pomůže předejít chronickému zánětu dásní. Jedná se o soubor více opatření, která v součinnosti dokáží výrazně eliminovat riziko vzniku paradentózy.

1) Domácí hygiena ústní dutiny

Důkladná každodenní péče o vaše dásně a zuby hraje zásadní roli v prevenci parodontitidy. Ústní hygienu doporučujeme dvakrát denně, a to ráno a večer po posledním jídle.

Zubní kartáček

Ráno a večer si omyjte zuby kartáčkem, a to jemnými krouživými pohyby směrem k hornímu a dolnímu okraji zubu. Na kartáček rozhodně netlačte, mohli byste si časem narušit zubní sklovinu. Kartáček je vhodné použít ik čištění jazyka od bakterií. Doporučujeme používat kartáček s ultra měkkými štětinami , abyste snížili riziko poškození zubní skloviny. Vybírejte ověřené značky.

Jednosvazkový kartáček

Jednosvazkový kartáček slouží k dočištění prostor , na které základní zubní kartáček nedosáhne. Jedná se o okraje zubů, respektive prostory, kde se dásně scházejí se zuby. Při čištění tímto kartáčkem kopírujte obloukový tvar dásní, ale přímo se jich nedotýkejte. Tuto proceduru provádějte večer po posledním jídle.

Mezizubní kartáček

S touto hygienickou pomůckou jednoduše odstraníte nečistoty (zejména zubní kámen a povlak bakterií) z mezizubních prostor. Jak ji efektivně používat? V mezizubním prostoru krouživým pohybem zasouvejte kartáček směrem dovnitř a ven z úst. Tento pohyb proveďte pouze jednou, abyste předešli poškození papily. Mezizubní kartáček používejte večer po posledním jídle.

Zubní nit nebo šabličky (spáradla)

Tyto pomůcky slouží zejména k odstraňování plaku a nečistot z obvodů zubů a úzkých mezizubních prostor. V tomto případě čistěte zvlášť každý zub. Jemným pohybem posouvejte nit nebo šavličku po obvodu zubu nahoru a dolů. Vyzkoušejte, se kterou pomůckou vám půjde čištění jako po másle. Zubní nit používejte jednou do dne, ideálně večer po posledním jídle.

Ústní voda

Ústní voda dokáže nejen osvěžit dech, ale také zabránit tvorbě nebezpečných bakterií a povlaku i v těžko dostupných místech. Díky tomuto účinku předchází krvácení i zánětu dásní. V obchodech naleznete varianty s alkoholem i bez.

Unikátní zubní pasta jako prevence paradentózy

Sáhněte po jedinečné zubní pastě s trojkombinací účinných látek, které synergicky ničí bakterie, zabraňují krvácení dásní, bojují proti paradentóze a obnovují poškozené tkáně. Jde o výrazný posun v prevenci parodontitidy. Pasta bude mít výrazný podíl na dobrém zdraví vaší dutiny ústní, dásní a zubů.

Podívejte se na recenzi na produkt .

2) Dentální hygiena u specialisty

Kromě domácí hygieny dutiny ústní doporučujeme pravidelně navštěvovat dentálního hygienika nebo zubního lékaře, který vám díky profesionálním nástrojům odstraní zubní kámen a povlak. Tato procedura je vhodná k eliminaci zubního kamene a povlaku, které zůstaly na zubech a dásních navzdory denně denní péči o ústní dutinu.

Dentální hygiena účinně doplňuje domácí ústní hygienu, neslouží jako její náhrada. Dentální hygienu doporučujeme absolvovat minimálně jednou, ideálně dvakrát ročně.

3) Výživa jako prevence onemocnění dásní

Strava hraje mimořádně důležitou roli v prevenci krvácení a zánětu dásní, paradentózy a zubního kazu. Podívejme se na 6 klíčových živin nezbytných pro zdraví ústní dutiny :

Vápník

Tato mikroživina odpovídá za budování a udržování zdravých zubů a kostí . Vápník je hlavním prvkem zubní skloviny, vnější vrstvy zubu. Nedostatek vápníku ve stravě může tuto vrstvu oslabit a v důsledku toho zvýšit pravděpodobnost kazu či poškození zubu. Nejlépe dokáže lidské tělo zužitkovat vápník z živočišných produktů, zejména mléčných výrobků.

Vitamin C

Vitamin C podporuje produkci kolagenu – proteinu, který zodpovídá za strukturu dásní a předchází jejich onemocněním. Jahody, citrusy, petrželka, papriky a brokolice jsou vynikajícím zdrojem tohoto existenčně důležitého vitamínu.

Vitamin D

Tento vitamín rozpustný v tucích pomáhá vstřebávat vápník , díky čemuž zajišťuje jeho efektivní využití pro zdraví zubů. Vitamin D doporučujeme přijímat ze slunečního záření, tučnějších ryb (losos, makrela, sleď), vnitřností, kvalitních vajec a mléčných výrobků.

Antioxidanty

Antioxidanty jsou rostlinné sloučeniny, které snižují oxidační stres způsobený volnými radikály a zánět v těle. Tyto látky pomáhají chránit dásně a další tkáně v dutině ústní před poškozením volnými radikály. Bohatými zdroji antioxidantů jsou zelenina, bobulovité ovoce, zelený čaj nebo hořká čokoláda.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny díky protizánětlivým účinkům pozitivně ovlivňují zdraví nejen dásní a zubů, ale také celé ústní dutiny. Zahrňte do své stravy potraviny bohaté na tyto životně důležité látky, jako například vlašské ořechy, rybí či lněný olej, případně chia semínka.

Probiotika

Probiotické bakterie ovlivňují nejen zdraví střev, ale také celkový stav našeho organismu, včetně zdraví tzv. orálního mikrobiomu. Rovnováha mikroorganismů v dutině ústní hraje zásadní roli v prevenci onemocnění dásní a zubních kazů. Pravidelně konzumujte tvz. fermentované potraviny, které obsahují miliardy zdraví prospěšných probiotik spolu s vlákninou, jako kefír, jogurt, kysané zelí nebo kimči.

Chcete-li udělat pro své zdraví maximum, doporučujeme vyzkoušet doplněk stravy ΑΩ PH balance s vyváženým obsahem klíčových komponent pro zdraví kostí a zubů. Tento produkt vám pomůže doplnit chybějící živiny.

4) Co ve stravě omezit?

Následující potraviny v kombinaci s dalšími faktory přispívají ke zhoršení zdraví ústní dutiny, zejména rozvoji paradentózy či zubního kazu.

Sladkosti a sladké nápoje

Tyto potraviny obsahují ve velké míře tzv. jednoduché cukry , které jsou potravou pro určité druhy bakterií produkující kyseliny s potenciálem poškodit zubní sklovinu a zapříčinit zubní kaz. Kromě toho nadměrný příjem cukrů může přispět k zánětu v dásních, čímž se zvyšuje riziko vzniku parodontitidy.

Kyselé potraviny a nápoje

Potraviny jako citrusy, rajčata nebo ovocné šťávy mohou podpořit erozi zubní skloviny . Pro neutralizaci kyselin a udržení zdravé úrovně pH v ústech doporučujeme pít dostatek čisté vody a konzumovat současně potraviny se zásaditějším pH.

Šumivé (slazené) nápoje

Sycené nápoje často obsahují kromě zmíněného cukru i bublinky vzniklé karbonizací, které mohou rovněž negativně ovlivnit zubní sklovinu. Nahraďte sycené a slazené nápoje vodou z kohoutku nebo bylinkovými čaji.

Krvácení dásní a paradentózu rozhodně nepodceňujte. Neléčené onemocnění může v krajním případě vyústit až do vypadávání zubů. Není však důvod k panice. Vyzkoušejte naše tipy, které vám pomohou udržet vaše zuby a dásně v dobrém zdraví. Stačí už jen vytrvalost. Pouze vy jste alfa a omega svého zdraví.