CZK

10 přírodních léků na záněty močových cest a močového měchýře

Záněty močových cest a močového měchýře jsou poměrně běžným zdravotním problémem. Trpí na ně jak muži, tak ženy, ale u žen se vyskytují častěji. Dochází k nim hlavně tehdy, když se v močovém měchýři a močové trubici usadí škodlivé bakterie.

Mezi nejčastější příčiny patří pohlavní aktivita, zadržování moči, těhotenství, menopauza, cukrovka a nachlazení.

Dnes si více povíme o příznacích tohoto nepříjemného onemocnění a také o tom, jak by měla vypadat účinná domácí léčba pomocí bylinek a jiných přírodních látek.

Příznaky zánětů

Typické projevy zánětů močových cest jsou:

 • časté močení
 • malé množství moči
 • pálivé pocity pri močení
 • změna barvy moči
 • bolesti v oblasti pánve
 • horečka
 • nevolnosti a zvracení

Při těchto zánětech je nutná okamžitá akce, aby se zánět nerozšířil i do ledvin.

Kromě konvenční léčby předepisované urologem existuje také množství přírodních receptů, které dokáže zánětům močových cest jak předcházet, tak je i vyléčit.

Domácí léčba zánětů močových cest

Takže v této části vám nabídneme 10 přírodních receptů rychlé domácí pomoci při zánětech močových cest a močového měchýře.

1. Jablečný ocet

Jablečný ocet je bohatým zdrojem enzymů, draslíku a dalších užitečných minerálů, které dokážou zabránit bakteriím se v močových cestách usazovat a rozmnožovat.

Pokud vás trápí tento typ zánětu, můžete použít jablečný ocet jako přírodní antibiotikum proti vzniklé infekci:

 1. Nalijte 2 polévkové lžíce jablečného octa do sklenice vody. Můžete přidat také čerstvou citrónovou šťávu a přichutit to medem. Dobře zamíchejte a vypijte.
 2. Pijte to dvakrát denně, během několika dní.

2. Indické egreše (Amla)

Indické angrešt obsahují látky, které omezují růst bakterií. Postupujte následovně:

 1. Vezměte sklenici s vodou.
 2. Přidejte čajovou lžičku prášku z indických angreštu a jednu čajovou lžičku prášku z kurkumy (tu dostat koupit v kaźdých potravinách za pár centů mezi kořením).
 3. Vařte vodu, dokud se polovina neodpaří.
 4. Zbytek roztoku pijte 3krát denně po dobu 3 až 5 dnů.

Můžete také konzumovat více ovoce jako citróny, pomeranče, banány, guava, kiwi, meloun, maliny, rajčata či papáje. Obsahují totiž vysoký podíl vitamínu C, který je na tento typ infekce poměrně účinný.

3. Brusinkový džus

Jisté látky nacházející se v brusinkách, konkrétně proantokyanidiny, brání bakteriím zachytit se na stěnách močového měchýře. Brusinkový džus má také mírné antibiotické účinky.

 • Pijte polovinu sklenice (1 dcl) brusinkového džusu denně k předcházení infekce.
 • Pokud již infekcí trpíte, pak byste měli vypít 3 až 4 sklenice brusinkového džusu denně. Tím zabráníte aby se rozšířila a poškodila ledviny.

Musíte však konzumovat nepřislazený brusinkový džus. Pro zlepšení chutě jej můžete mixovat s jablečným džusem.

Upozornění: Nepijte brusinkový džus, pokud jste měla nebo máte problémy s ledvinovými kameny.

4. Jedlá soda (soda bikarbona)

Jedlá soda zvýší acidobazickou rovnováhu kyselé moči, čímž vám uleví od bolesti. Neutralizace kyselosti moči také napomůže zrychlit dobu rekonvalescence.

Jednoduše přidejte jednu čajovou lžičku jedlé sody do sklenice vody a pijte to 1 až 2 krát denně do pominutí potíží.

5. Čajovníkový olej (Tea Tree Oil)

Čajovníkový olej má antibakteriální vlastnosti, které napomáhají boji s bakteriemi při infekcích, včetně infekcí močového měchýře.

Způsob použití č.1

a) Přidejte 10 kapek oleje z čajovníku do koupele a použijte takovou vodu k mytí vyústění otvoru močové trubice.


b) Případně smíchejte čajovníkový olej se stejným množstvím jalovcového oleje a oleje ze santalového dřeva a natírejte si touto olejovou směsí pokožku oblast pánve v blízkosti močového měchýře. Je to velmi efektivní pro snižování bolesti spojenou se zánětem.

c) Provádějte tento recept denně po dobu 3 až 4 dnů.

Způsob použití č.2

Další jednoduchý způsob jak se popasovat s infekcí močových cest je dát si koupel ve vodě s rozpuštěnými dvěma čajovými lžičkami čistého jogurtu a 6 kapkami čajovníkového oleje.

Dělejte to každý den 10 minut po dobu přibližně 10 dnů.

6. Borůvky

Borůvky obsahují látky omezující růst bakterií, včetně těch způsobujících záněty močových cest. Antioxidanty v borůvkách k tomu ještě posilují imunitní systém.

 • Snězte pár čerstvých borůvek každé ráno k snídani.
 • Můžete si připravit také čerstvý borůvkový džus a pít jej každý den ráno i večer. Výsledek tak bude o to rychlejší. Do džusu nepřidávejte žádná umělá sladidla.

Zahrnutí borůvek do každodenní stravy je výborným způsobem, jak infekcím močových cest účinně předcházet.

7. Ananas

Ananas obsahuje enzym zvaný bromelain, který má silné protizánětlivé vlastnosti. Pravidelná konzumace 100 až 150 gramů ananasu dokáže infekcím močového měchýře předejít. Také si z něj můžete připravit čerstvě odšťavený džus.

Nepoužívejte ananas z plechovky ani pasterizované ananasové džusy, protože ty již po průmyslovém zpracování žádné enzymy neobsahují.

8. Uva Ursi (arctostaphylos, medvědice lékařská)

Uva Ursi je bylinka obsahující protizánětlivé látky, včetně látek s antiseptickými vlastnostmi. Po požití, její antiseptické vlastnosti zabijí bakterie a také mírně podpoří močení.

Upozornění: Lidé s onemocněním ledvin nebo jater, těhotné ženy a kojící ženy a děti by Uva Ursi neměli užívat.

9. Obklady s horkou vodou

Pravidelné přikládání pryžových vaků s horkou vodou pomůže minimalizovat tlak v močovém měchýři a poskytne vám úlevu od bolesti způsobené infekcí.

Horký zábal také zmírní zánět a zamezí růstu infekce způsobujícím bakteriím. Postupujte následovně:

 1. Nalijte do pryžového vaku horkou vodu.
 2. Vak (láhev) položte na spodní část pánve na několik minut.

Namísto láhve s vodou můžete použít i jiné hřejivé náplasti či podušky.

10. Voda

Při potížích s močovými cestami pijte dostatek vody. Pokuste se vypít alespoň 8 až 10 sklenic čisté nebublinkové vody denně.

Dostatek tekutin zvýší tvorbu moči. Častější močení je u tohoto typu infekcí velmi důležité. Moč se tehdy stává méně koncentrovanou, což napomáhá vyplavování škodlivých bakterií a rychlejší léčbě.

Kromě vody je vhodné pít také čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, které vám dodají potřebné vitamíny a minerály pro boj s infekcí.


Doporučuji produkt Clean Slate na srovnání PH, obsahuje vitamín C, a ničí viry a bakterie.