CZK

IMUNITA

8 způsobů jak na podzim posílit imunitu

Jak silný je náš imunitní systém? Právě podzim, více než kterékoliv jiné roční období, prověří jeho odolnost. Nezapomínejme proto, že posilovat můžeme nejen fyzické tělo, ale především svůj imunitní systém. Dnes vám ukážeme 8 tipů, díky kterým zůstanete fit vy i váš imunitní systém.

Autorky: Mgr. Kristýna Jelínková & Alena Jugová

S přicházejícím podzimem se můžeme těšit na krajinu plnou barevného listí, ale také se pomalu připravovat na kolísající teploty, nepříjemné počasí a časté mlhy. Jak silný je náš imunitní systém? Právě podzim, více než kterékoliv jiné roční období, prověří jeho odolnost. Nezapomínejme proto, že posilovat můžeme nejen fyzické tělo, ale především svůj imunitní systém. Dnes vám ukážeme 8 tipů, díky kterým zůstanete fit vy i váš imunitní systém.

Jak na silnější imunitu?

O často nemocném člověku říkáme, že má slabou imunitu, o tom, kdo bývá marod zřídka, nebo nikdy, že ji má silnou. Co se vlastně na "síle" naší imunity, tedy obranyschopnosti organismu, podílí?

Co znamená pojem imunita?

Imunita označuje schopnost organismu bránit se proti patogenům pocházejícím jak z vnějšího, tak z vnitřního prostředí organismu. Laicky řečeno je naším ochranným štítem. Do jaké míry nás tento štít ochraňuje, můžeme z velké části ovlivnit my sami. Nezapomínejme, že nejde o to přežít, ale kvalitně žít!

Kvalita, kvalita a zase ta kvalita

Není tajemstvím, že strava a živiny jsou základem naší imunity. Kvalita denně přijímaných potravin i doplňků stravy je velmi důležitá. Proto se zaměřme na takové doplňky, které nezatěžují náš organismus.

Uveďme si příklad ze života. Víte o tom, že vajíčko, které snesla slepička žijící ve volném výběhu a krmená kvalitní potravou, má mnohem vyšší obsah vitamínů a minerálů, než je tomu u vajíček od slepiček z klecí?

Je to přesně tak. Zásadní vliv na kvalitu potravin má jejich původ. Můžeme si to převést i například na takové maso či mléko. Kráva, která se pase volně na louce, je vystavena slunečnímu záření, má šťastný život a synchronizovaný cirkadiánní rytmus, bude mít maso i mléko mnohem vyšší kvality.

Avšak není to pouze o původu, ale i následném zpracování či přidání dalších aditiv či konzervantů. Držme se tedy toho nejjednoduššího a nejpřirozenějšího a uvědomme si, že "jsme to, co jíme, a především, co vstřebáváme". Dopřejme si proto tu nejvyšší kvalitu a upřednostňujme ji před kvantitou.

Zároveň si ale uvědomme, že optimální strava pro člověka neexistuje. Každý potřebujeme něco jiného, každý máme jiné životní podmínky a každý jsme unikát. Existují však obecné zákonitosti a těmi jsou: kvalita, pestrost, vyváženost a střídmost.

Přerušovaný půst a detoxikace organismu

Slyšeli jste někdy už o tzv. procesu autofágie? Při tomto procesu se tělo zbavuje nefunkčních buněk, které nám již nic neposkytují a naopak do těla vypouští metabolický odpad. Právě díky tomuto procesu se naše tělo stává mnohem efektivnějším a pracuje tak, jak má. A jak podpořit autofágii a výměnu za buňky nové a funkční?

Studie dokazují, že i přesto, že živiny a stravu nezbytně potřebujeme, vynechání příjmu potravin na určitou dobu se jeví jako pozitivní stres, který tělo posiluje. To znamená, že půsty podpoří nejen autofágii, ale také díky nim necháme naše střeva a trávicí systém odpočinou od neustálé práce.

Půsty se většinou drží na 12-18 hodin během 24hodinového cyklu, nebo delší jednorázové například na 32 hodin. Avšak do půstů a vynechávání stravy bychom se neměli pouštět, pokud nemáme dostatek informací a nejsme si jisti, že přijímáme v intervalech, kdy jíme, ty nejkvalitnější živiny.

Doplňky stravy na imunitu

Řekněme si to na rovinu. Mnoho (ne-li většina) z nás do sebe v průběhu týdne v rámci stravy nedostane doporučené denní množství všech klíčových minerálů a vitamínů. Pojďme se podívat alespoň na ty základní doplňky, které se hodí mít v těchto podzimních měsících u sebe...

Vitamín D

Patříte mezi většinu populace, která má nedostatek vitamínu D?

Je všeobecně známo, že pouze ze stravy nedokážeme pokrýt denní potřebu vitamínu D. A to především v zimních měsících, kdy nepřijímáme tento vitamín ze slunečního záření. Aktuální studie dokonce poukazují na souvislost mezi vitamínem D a covid-19.

Kde můžete koupit produkty s vitamínem D ,přejdi na jednotlivé odkazy:

Omega 3

Dostatek ryb v jídelníčku, nebo suplementace omega-3 mastných kyselin?

Jíte dostatek ryb? Pokud jste si vědomi toho, že ne, zbystřete. V současné době se snad každý z nás setkal s pojmem omega-3 nenasycené mastné kyseliny (n-3 NMK). Ty bychom narozdíl od omega-6 nenasycených mastných kyselin (n-6 NMK) měli pravidelně doplňovat, a podpořit tak rovnováhu organismu. EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová) jsou omega-3 NMK, jejichž dostatečný příjem přispívá k udržování normálního krevního tlaku, hladin triglyceridů v krvi, ale i k normální činnosti srdce.

V současnosti se doporučuje poměr n-6/ n-3 NMK 2:1 nebo 3:1. Avšak u většiny konvenčně se stravujících osob je většinou nepoměr (10:1) způsoben právě nadměrným příjmem potravin obsahujících omega-6 NMK, jako jsou konvenční živočišné produkty, rostlinné oleje a další tuky.

Omega-3 mastné kyseliny se nevyskytují pouze v rybách. Největším trhákem v našem e-shopu je vysoce kvalitní Rosita olej z tresčích jater, ale i krillový olej či veganské omega-3 z mořských řas. Více o omega-3 z mořských řas se můžete dočíst v tomto článku a o krilovém oleji například na webových stránkách Institutu funkční medicíny a výživy.

Dostatek vitamínu C

Je velmi dobře známým faktem, že v dobách minulých, kdy nebyl přístup ke kvalitním potravinám, měli lidé oslabenou imunitu a mnohem častěji trpěli tzv. kurději. Až stovka studií dokumentuje případy, kdy vitamín C pomáhá s nejrůznějšími zdravotními problémy (především nachlazení).

I přesto, že přírodní zdroj je vždy efektivnější z hlediska synergickému fungování všech obsažených složek, pravidelné doplňování syntetického vitamínu C v liposomální formě dává smysl.

Kde koupíš produkty s vitamínem C !!!!

Zdravé střevo a mikrobiom

Mikrobiom, neboli osídlení našeho těla mikroorganismy, je okem neviditelný a u každého člověka unikátní "ekosystém" stovky triliónů mikroorganismů, kterým naše tělo poskytuje vhodné podmínky pro život.

Nejprve je třeba si uvědomit, že se nejedná pouze o mikrobiom střevní. Ano, je to tak, máme i další bakteriální společenství, která osidlují naše tělo. Například kožní mikrobiom, ústní mikrobiom anebo vaginální. O všechny je třeba se starat a udržovat co nejpřirozenější složení a pH.

V tomto článku jsme vám popsali výhody probiotik a dalších potravin obsahující nejen bakterie, ale i látky, kterými se naši mikrobiální pomocníci ve střevech živí.

Pro péči o ostatní mikrobiomy bychom se měli zaměřit na přírodní kosmetiku bez chemikálií a jiných aditiv, která nenarušuje pH naší pokožky, zbytečně ji nedráždí a zároveň podporuje ty správné mikroorganismy.


Sport a otužování

Na procházku či závod? A co ledová sprcha?

Všichni víme, jak je v dnešní době pohyb důležitý. Díky němu posilujeme naši odolnost, obranyschopnost i naši mysl. Mimo jiné podporuje detoxikační mechanismy organismu. Není potřeba běhat maratony. Důležité je se alespoň trochu zapotit. A proto choďte denně na procházky, dýchejte čerstvý vzduch a věnujte se pohybu denně minimálně 20-30 minut.

Poslední roky je velkým hitem otužování. To neznamená, že musíte ihned kupovat 20 kg ledu a plnit jím sudy či běžet se sekerou do prvního zamrzlého rybníku. Studie ukazují, že už 30 sekund ve studené sprše podporuje odolnost o 29 %, u sportovců dokonce o 54 %! To jsou silné výsledky! Studená sprcha nejen že podpoří imunitu, ale rozhodně vás nabije přívalem skvělé nálady a energie.

Otužujte se tedy pravidelně, ale postupně. Zvykejte si na chlad nejdříve chozením naboso, studenými sprchami či plaváním v rybníce.

Duševní zdraví a kvalitní spánek nadevše

Dlouhodobý neboli chronický stres oslabuje imunitu, ať už je to stres psychický, fyzický či environmentální. Tento typ stresu totiž vyčerpává organismus a přispívá k chronickým obtížím.

Pokud chcete mít jistotu, že opravdu nevyčerpáváte svůj imunitní systém, ale naopak ho posilujete, nezapomeňte dostatečně odpočívat, zpomalit a jen tak být. Ať už jen chvilkou bytí v přírodě, meditací či jinou vám příjemnou technikou. Odpočinek přinese mnohem více než spěch a stres.

Aktivně se hýbejte a odpočívejte, ale také dbejte na pravidelné a dostatečné množství kvalitního spánku:

  • Dodržujte spánkový režim 7-8 hodin, choďte spát pravidelně ve stejný čas.
  • Nepoužívejte elektronické přístroje dvě hodiny před spánkem. A pokud musíte, pak omezte modré světlo červenými brýlemi.
  • Deaktivujte v ložnici na noc síť wifi.
  • Nejezte dvě hodiny před spaním a před spaním nepijte alkohol.
  • Spěte ve vyvětrané a zatemněné místnosti.
  • Zamyslete se nad kvalitou své matrace a lůžkovin (čím více syntetických materiálů, tím větší riziko snížené kvality spánku).
  • Pokud máte problém usnout anebo se pravidelně probouzíte během noci, vyhledejte odbornou pomoc našich terapeutů v Institutu funkční medicíny a výživy.

Doufáme, že je z tohoto článku zřetelné, že nic není pouze o jednom faktoru, ale o souvislosti všech aspektů, na kterých bychom se měli snažit pracovat. Mysleme na to, že k vybudování pevné imunity je zapotřebí pevné propojení nejen TĚLA, MYSLI, ale i DUŠE.