5 důležitých věcí, na které nesmíte při detoxikaci těla zapomínat
Moderní svět je plný environmentálních toxinů. Odhaduje se, že existuje až 80 tisíc běžně používaných chemických látek, které mají škodlivý potenciál. V průměru se v lidském těle nachází až 500 takových látek.
Při testech bylo také zjištěno, že běžný člověk má v moči až 7 různých pesticidů. Z uvedených důvodů je naprosto nezbytné, abyste prováděli detoxikaci na denní bázi a tyto toxické látky dostaly z těla co nejdříve ven.
Dobrý detoxikační program se musí soustředit na následujících 5 hlavních oblastí:
- buňky
- krev
- střeva
- játra a žlučník
- ledviny
Existují mnohé způsoby a produkty napomáhající detoxikaci. Avšak jen málo z nich se zaměřuje na všech pět jejích hlavních oblastí, včetně nezbytných nutričních látek potřebných pro správnou deaktivaci a eliminaci toxinů.
1. Buněčná detoxikace
V případě, že se buňky nezbavují toxinů tím správným způsobem, ty se v nich zvyknou hromadit. Následně dochází k poškozování DNA a nitrobuněčných struktur, jakými jsou například mitochondrie.
Výsledkem jsou pak abnormální buňky, které mohou vést k chronickým onemocněním, k nimž patří i rakovina, či autoimunitní onemocnění .
Mezi hlavní antioxidanty chránící buněčné struktury před toxiny a poškozením volnými radikály se řadí glutathion, superoxidativní dismutáza (nachází se například ve spirulině) a kataláza (vysoký obsah v játrech a bramborách).
Každé degenerativní chronické onemocnění je spojeno právě s nízkými hladinami uvedených látek. Je proto vhodné udržovat si jejich dostatečný příjem – ať už stravou nebo doplňky.
2. Čištění krve
Nečistoty, které se dokáží transportovat krví, mohou ovlivňovat různé druhy buněk, tkání i celých orgánů a poškozovat je. Když se v krvi nachází vysoká hladina určitých toxinů po delší období, vede to ke kardiovaskulárním a nervovým poruchám.
K pročištění krve jsou ideální potraviny bohaté na chlorofyl, jako například mladý zelený ječmen, pšeničné a ovesné klíčky, chlorela, spirulina. Výborná je i konzumace tmavě zelené listové zeleniny.
3. Detoxikace jater a žlučníku
Játra je primární orgán, který neutralizuje a transformuje toxiny do formy, kterou lze snadno transportovat ven z těla. Pokud se ve vašem organismu nachází příliš mnoho toxinů, může dojít k přetížení jater, čímž se znemožní jí efektivně neutralizovat nebezpečné látky v krvi.
Játra mají tři základní fáze neutralizace a eliminace toxinů.
1. Základními nutričními látkami hrajícími klíčovou roli v těchto fázích jsou aminokyseliny cystein, glicin, glutamin, dále sirnaté sloučeniny a glutathion.
2. Mezi herbální komponenty napomáhající očistě jater patří převážně zázvor a ostropestřec mariánský (milk thistle). Všechny dosud zmíněné látky napomáhají fázím I. a II.
3. Poslední fáze zahrnuje žlučník a jeho vyprazdňování. Jedná se o poslední, ale neméně důležitý krok detoxikace jater. Výbornými bylinkami na podporu žlučníku jsou zázvor a pepermint (máta peprná).
Účinné bylinky na žlučník jsou také pískavice řecké seno (fenugreek) a fenykl (fennel).
4. Detoxikace střev
Pravidelné vyprazdňování neboli stolice je naprosto nezbytná pro efektivní odstraňování toxinů z těla. Správně bychom měli alespoň jednou za 24 hodin odstranit ze střev toxiny přijaté stravou, ale i ty vyloučené žlučníkem, včetně mikroorganismů nacházejících se v našem zažívacím traktu.
Jinými slovy - pokud jste zkonzumovali porci jídla v pondělí na oběd, tak nejpozději do úterý oběda byste měli mít ven z těla veškerý odpad, který tato porce vyprodukovala.
Pokud se tak nestane, odpadní produkty se přemění na živnou půdu pro nebezpečné mikroorganismy a parazity. To pak vede k rozkladům, zahnívání a exponenciálně většímu uvolňování endotoxinů do krevního oběhu. Dokonce může dojít i k následnému přetížení jater a vícenásobných cyklů toxicity ovlivňující téměř každý životní proces ve vašem těle.
Pro správnou funkci střev a zažívacího traktu je důležité mít dostatek kyselin v žaludku. Proto byste se měli vyhýbat lékům, které je potlačují. V případě nízké tvorby žaludečních kyselin je vhodné užívat Betain HCL.
Trávení v žaludku však teprve začíná. Dále pokračuje v tenkém a tlustém střevě. Pro jejich správnou funkci jsou důležité dvě věci:
a) První z nich vhodná mikrobiální flóra zabezpečená probiotiky jako jogurty, kefíry, kombucha , fermentovaná zelenina (kyselé zelí). V případě nedostatku vhodné mikroflóry ze stravy, můžete si ji doplnit také probiotickými doplňky.
b) Druhou nezbytnou složkou stravy pro zajištění dobrého trávení a přechodu stravy střevy je vláknina . Tu naleznete převážně v ovoci a zelenině. Pokud trpíte nedostatkem vlákniny ve stravě, doporučuje se užívat doplňkovou vlákninu. Prodává se v obchodech se zdravou výživou, ale dostat ji koupit i v lékárnách.
Poměrně populární je také užívání indické vlákniny Psyllia, které má velkou absorbční schopnost, až 40násobek vlastní hmotnosti.
5. Detoxikace ledvin
Ledviny jsou velmi důležitým orgánem zbavujícím tělo toxických látek prostřednictvím moči.
Co se do objemu týče, tak ledviny vyplavují z těla za jednotku času největší množství odpadních látek. Proto jim je třeba věnovat zvláštní pozornost.
Slabě fungující ledviny způsobují v organismu zvýšenou toxicitu, obzvláště amonii, která je velmi nebezpečná pro mozek. Slabé ledviny jsou také spojovány s vysokým krevním tlakem a onemocněními srdce.
Správná činnost ledvin a zajištění vykonávání jejich funkce závisí především na dostatečné hladině glutathionu, který se občas označuje také jako "matka všech antioxidantů".
Některé bylinky zlepšují činnost ledvin a celkově zdokonalují jejich kritickou filtrační schopnost. Mezi takové bylinky parta, podobně jako u játra a žlučníku, ostropestřec mariánský, zázvor, máta peprná, pískavice řecká a fenykl.
No a nakonec, zapomenout bychom u ledvin samozřejmě neměli ani na dostatečný a pravidelný příjem tekutin, nejlépe čisté, nebublinkové vody.