Zkontrolujte si zdraví vaší štítné žlázy: Jediné, co potřebujete, je tělový teploměr
Před 50 lety Dr. Broda Barnes zkoumal poruchy endokrinního systému a zvláště se zabýval hypotyreózou, tedy sníženou funkcí štítné žlázy.
Publikoval několik knih, ve kterých tvrdil, že hypotyreóza je ve společnosti vysoce poddiagnózovaným onemocněním, zodpovědným za řadu dalších přidružených zdravotních problémů.
Odhadoval, že sníženou funkcí štítné žlázy trpí až 40 % populace oproti oficiálním statistikám, které udávají jen 5 %.
Barnes proto vyvinul domácí diagnostický test, který se stal známým pod názvem " Barnesův test bazální teploty ". Je velmi jednoduchý, rychlý a dokáže vypovídat o funkci vaší štítné žlázy.
Bernesův Test
Před tím, než si večer lehnete do postele, položte si vedle sebe na noční stolek teploměr pro měření tělesné teploty. Pokud používáte ještě ten starý rtuťový, dobře jej odklepejte, aby ukazoval 35˚C.
Když se ráno vzbudíte, nevstávejte z postele, ale hned si dejte teploměr pod paždí. Podržte jej tam 10 minut. Máte-li novější digitální, tak do té doby, než nepípne. Nejpřesněji vám teplotu odměří infračervený ušní teploměr (dotykové na čelo jsou méně přesné).
Teplota, kterou naměříte, se nazývá "brzká ranní bazální teplota". Normálně by měla být mezi 36.6 až 36.8˚C.
Poznámka: Buďte si ale vědomi toho, že infekční choroby, ženy během menstruace a některá chronická zánětlivá onemocnění jako artritida mohou způsobovat zvýšení této bazální teploty.
Výsledek testu
1. Vaše štítná žláza funguje normálně, pokud je teplota mezi 36.6 až 36.8˚C.
2. Pokud zjistíte, že teplota je pod 36.6˚C, znamená to, že vaše štítná žláza pracuje slabší než by měla, jde tedy o hypotyreózu (sníženou funkci štítné žlázy).
Mějte také na paměti, že stavy jako deprese, nedostatek energie, únava, infekce, chronické bolesti hlavy, problémy s pamětí a koncentrací či vypadávání vlasů jsou všechno příznaky snížené činnosti štítné žlázy.
3. Pokud máte teplotu vyšší než 36.8˚C, pak buď vaše štítná žláza pracuje příliš rychle (hypertyreóza) nebo máte v těle nějaký zánět.
Doporučuje se, abyste tento test provedli alespoň 3 dny po sobě, chcete-li přesný výsledek.
V případě, že zjistíte odchylku, ať už nahoru nebo dolů, konzultujte to se svým lékařem. Ten vás může poslat na specifické biochemické testy krve.
Pro správné fungování štítné žlázy je zapotřebí hlavně dostatek jódu. Kromě něj jsou však velmi důležité i život bez stresu, selen, vitamín A, hořčík a vitamíny skupiny B.
Závěr
O přírodní léčbě štítné žlázy jsme před časem vydali i samostatnou elektronickou knihu. Více informací o ní naleznete ZDE (o její české verzi ZDE ).
V této e-knize se dozvíte vše potřebné pro léčení různých diagnóz spojených se štítnou žlázou – jak snížené, tak zvýšené funkce štítné žlázy. Dále se dočtete o doporučeních ohledně stravy, bylinek a vitamínových doplňků, které 4 věci mohou na vaší štítné žláze napáchat dosvova spoušť a mnoho dalších důležitých informací.