CZK

Vsaďte na sílu hořčíku a dopřejte si více energie, méně stresu a kvalitní spánek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Hořčík patří k nejdůležitějším minerálním prvkům v našem těle. Průměrná doporučení denní dávka hořčíku se pohybuje kolem 300 miligramů denně. Hořčíků však máme z chemického pohledu několik druhů. Každý typ (malát, bisglycinát a další) má jinou vstřebatelnost a dokonce má každý i trochu jinou funkci. Když do toho ještě zamícháme elementární hořčík (který je však pro nás klíčový), jde nám z toho hlava kolem… Pojďme se na hořčík podívat podrobně.

Proč je hořčík důležitý?

Hořčík hraje důležitou roli ve stovkách nejrůznějších reakcí v metabolismu lidského těla a o jeho síle věděli již staří Řekové (latinské jméno hořčíku, magnesium, je odvozeno od řecké oblasti Magnesia v Thesally, kde hořčík k léčbě využívali). Je součástí mnoha enzymů podílejících se na metabolismu energie, syntézy proteinů a DNA. Tělo si ho neumí samo vyrobit, a proto bychom si dostatečný příjem měli hlídat.

Dostatečné množství v těle potřebujeme pro:

  • Správnou funkci svalů a nervového systému
  • Psychickou pohodu (napomáhá mírnit nervozitu a podrážděnost)
  • Uvolňování energie z glukózy
  • Dobrou stavbu kostí
  • Udržování optimálního stavu kardiovaskulárního (reguluje srdeční činnost a rozšiřuje srdeční cévy)
  • Optimální funkci imunitního systému.
  • Zmírnění premenstruačního syndromu
  • Zdravý stav zubů
  • Správnou regulaci hladiny cholesterolu v krvi

Nedostatek hořčíku v těle – projevy

Nedostatek hořčíku spojujeme s celou řadou nemocí. Z nich je třeba zejména zmínit vysoký krevní tlak, cukrovku nebo jaterní cirhózou. Pravidelné užívání hořčíku je dobré při ohrožení stresem či jako prevence bolestí hlavy.

Snížené množství hořčíku v organismu se projevuje příznaky, jako jsou:

  • Podrážděnost a náladovost
  • Nespavost
  • Únava
  • Bolesti hlavy
  • Svalové křeče
  • Padání vlasů, lámavé nehty a vlasy
  • Zhoršeným trávením
  • Bušením srdce (palpitace) nebo arytmiemi.
  • Ve vážnějších případech se může nedostatek hořčíku podílet i na vzniku depresí či záchvatu astmatu.

Nedostatek hořčíku rovněž zhoršuje metabolismus některých dalších minerálů, zejména draslíku, fosfátů, vápníku, ale i sodíku. O klinických zkušenostech s deficitem hořčíku a o tom, jak je možné že tolik lidí trpí deficitem, si můžete přečíst více v článcích  MUDr. Šáchy.

Nedostatek a rizikové skupiny

Nedostatek hořčíku se velmi často objevuje u starších lidí (horší vstřebávání hořčíku do krevního oběhu a interakce s užívanými léky). Nedostatek hořčíku mohou také pociťovat sportovci, kojící či těhotné ženy, lidé s chronickým stresem a již zmínění diabetici (zejména druhého typu DM2). U diabetiků hraje důležitou roli to, že hořčík se podílí na regulaci energie získávané z cukrů a uplatňuje se v metabolickém působení inzulinu.

Specifickou skupinou s nedostatečným příjmem hořčíku jsou také alkoholici.

Jaké jsou zdroje hořčíku?

Podle odborníků téměř 70 % lidí trpí nedostatkem hořčíku a to hlavně kvůli nevhodné skladbě jídelníčku a nekvalitním potravinám, které již neobsahují tolik minerálů jako dříve. Hořčík je totiž nedílnou součástí přírody a vlivem nešetrného hospodaření se zdroji ho v přírodě ubývá.

Z potravin obsahují větší množství hořčíku ananas, banány, datle, mandle, ořechy, tmavá listová zelenina, mungo fazolky, dále o něco méně pak vařená čočka, losos, pohanka, ovesné vločky nebo také čokoláda.

Hořčík můžeme také suplementovat. Měli bychom si však pohlídat, co přesně suplementujeme (jakou formu a kolik elementárního hořčíku), zda jsou v produktu další látky (typicky oxid titaničitý, který je podezřelý z genotoxicity), plnidla či jiné zbytečné látky pro tělo.

Typy magnesia a jejich vstřebatelnost

Není hořčík jako hořčík. Více hořčíku na etiketě nutně neznamená lepší účinek pro nás.

Naprostým základem je rozdělení hořčíků na anorganické a organické formy (oxidy, chloridy, sírany). Velmi zjednodušeně si řekněme na rovinu, že pokud už chceme věnovat energii i peníze suplementaci, anorganickými se vůbec nezabývejme a vyberme si organické varianty, které mají daleko lepší vstřebatelnost. Nad anorganickými formami vyhrávají na plné čáře, protože anorganické formy tělo vstřebá okolo 4 %, zatímco organické okolo 70 %.

Organické formy magnesia

Mezi tyto formy řadíme laktát hořečnatý, citrát hořečnatý, orotát hořečnatý, náš oblíbený bisglycinát hořečnatý v chelátové vazbě, malát hořečnatý a L-threonát.

Mají rozdílnou vstřebatelnost i účinky. Který tedy vybrat?

1) Malát hořečnatý: ranní startovač

Je ranní nakopávač, který vás ráno probudí líp než dvojitá káva. Proč? Jednoduše pomáhá efektivní práci uvnitř našich buněk, což vede k větší energii, vitalitě a odolnosti vůči stresu a únavě.

2) Bisglycinát hořečnatý: po náročném dni s dětmi i vyčerpávajícím tréninku

Biglycinát je jedničkou v biologické dostupnosti. Znamená to, že se snadno vstřebává v těle a tělo z něj dostane maximum! Molekalu glycinu a hořčíku tělo na rozdíl od jiných forem dobře stráví a nehrozí žádné zažívací obtíže. Je vhodný večer před spaním po náročném dni, protože celkově zklidňuje a snižuje stresový hormon kortizol. Vyživuje nervy i svaly.

Je vhodný pro sportovce, lidi s vysokou stresovou zátěží, těhotné i páry, které se snaží o otěhotnění.

3) Taurát hořečnatý: pro psychickou pohodu

Dostane nervový systém (i vás) do pohody. Má relaxační účinky a podporuje nervové buňky. Pomůže při emocionálních výkyvech, stresu i hlavě plné myšlenek. Užíváme ho hlavně v dopoledních hodinách, v náročnějších období, nebo v kombinaci s jinými typy hoříčků.

4) L-threonát hořečnatý: palivo nejen pro mozek

Geniální volba pro studenty ve zkouškovém, kognitivně pracující lidi, nebo prokrastinující, kteří se nemohou dobře soustředit. Jako jediný z hořčíků prochází skrze hematoencefalickou bariéru až do mozku, kde podporuje nervové buňky i kognitivní funkce. Také odbourává stres a pomůže vám večer lépe usnout.

5) Orotát hořečnatý: kouzelník s DNA a životní vitalitou

Tento typ proniká membránou buněk a dodává hořčík přímo do nitra buňky, čímž přispívá k její regeneraci, růstu a opravě. Je důležitý pro mitochondrie buňky (malé elektrárny na energii). Užívá se ráno pro více energie nebo před tréninkem.

Elementární hořčík – co to je?

Nejedná se o nový výstřelek. Aby se hořčík do těla dostal, potřebujeme ho navázat na jinou molekulu. Například síran hořečnatý (anorganická forma) se dělí na samotný hořčík a síran. Při suplementaci nám nejde o to, kolik hořčíku a síranu dostaneme do těla. Zajímá nás hlavně hořčík. Pokud odtrhneme hořčík z molekuly síranu, máme tu elementární hořčík. Obdobně to funguje i u ostatních organických i anorganických forem. Při složení suplementů je však znovu potřeba dívat se, o jakou formu se jedná. Logicky elementární hořčík z organických forem je to, co hledáme.

Suplementace: Jak zvýšit vstřebatelnost hořčíku a na co dát pozor?

Užívat pohromadě s vitamínem B6, který je nezbytný pro přeměnu hořčíku do jeho aktivní formy. Tím se zvyšuje vstřebatelnost a využitelnost hořčíku v těle. Synergie hořčíku a B6 vitamínu přináší více energie, podporu nervovému systému i psychické pohodě. Kvalitnější doplňky stravy s B6 automaticky počítají ve složení, jiné produkty je vhodné o tento vitamín doplnit.

Důležité je zmínit, že některé látky objevující se v doplňcích stravy, mohou zhoršit vstřebávání hořčíku – zejména se jedná o vlákninu. Vstřebávání zhoršuje i zvýšený podíl tuků ve stravě, protože dochází ke vzniku nerozpustných hořečnatých solí.

Jak je možné, že 30 % lidí trpí nedostatkem hořčíku?

Výzkumníci tvrdí, že je to tím, že máme špatnou skladbu jídelníčku. Třebaže se o tom hodně píše a mluví, stále v něm převažuje nadbytek tuků a cukrů. A hlavně je tu stres. Jedna tazatelka nám do poradny napsala: "Jsem člověk, který (žel) žije ve stresu, a to se projevuje na mém zdraví…" Ano, s tím je nutno souhlasit. Nedostatek hořčíku může mít leckdy značné dopady na naši fyzickou i psychickou kondici. Uvedená žena tento fakt sama potvrdila, následně totiž uvedla poměrně dlouhý výčet svých potíží a jako jednu z diagnóz jmenovala tetanii.

Hořčík

Hořčík je jedním z nejdůležitějších minerálů v těle, je zodpovědný za více než 300 enzymových reakcí. Nacházíme jej ve všech tkáních, hlavně v kostech, svalech, mozku. Všechny buňky těla totiž hořčík potřebují, aby se uvolnila energie. S nedostatkem hořčíku souvisí i únava psychická – nespavost, špatné zvládání stresu, zhoršená funkce centrálního nervového systému.

Tetanie

Tetanie je novodobá choroba a lze napsat, že je to projev civilizačně epidemický. Tetanie představuje stav, za něhož nemohou svaly odpočívat, nemají energii, dochází k nekontrolovatelným křečím, vedoucím ve svých důsledcích k paralyzování těla. Kterékoli svaly těla mohou být postihnuty, nejvíce to pozorujeme u svalů kosterních. Tetanie se vyskytuje především u mladých lidí, kteří projevují zvýšenou míru stresu, jsou unavení, mají špatnou náladu a přidávají se zdravotní komplikace. Je poněkud zarážející, když s nimi rozebírám jejich životní styl, že jsou to lidé, kteří vědí o souvislostech s životním stylem, sportují, jedí podle jejich názoru zdravě, dokážou relaxovat, a přesto se necítí dobře, nespí, špatně se soustředí. Navštíví svého lékaře, kde očekávají pomoc. Lékař pomyslí na nedostatek hořčíku, pokrčí rameny a vysloví větu o tom, že s tím nemůže nic udělat, že to zkrátka patří k dnešní době. "Musíte se s tím naučit žít". Tato poslední věta je dost častá a tazatelé na ni reagují různě. Většinou tento názor nepřijmou, a proto se obracejí na naši poradnu. Je třeba konstatovat, že v podmínkách současného zdravotnického systému není běžné hladinu hořčíku kontrolovat.

Malá statistika

Z naší poradny jsem si vzal posledních 46 dotazů, jež se tetanie týkaly. Z tohoto počtu měly pouze 2 tazatelky laboratorně potvrzen pokles hořčíku, ostatní tazatelé neupřesňovali, jakým způsobem byla jejich diagnóza tetanie zjištěna. Z tohoto počtu 10 lidí jasně definuje stresové situace ve svém životě, 2 tazatelky užívaly antidepresiva. U 4 tazatelek neměli lékaři jistotu, zda jde o neurologické onemocnění, nebo o tetanii, 5 žen uvedlo souvislosti s gynekologickými potížemi, 2 ženy uvedly souvislost se stavem po porodu a při kojení, 4 s užívanou hormonální antikoncepcí, stejný počet s páteří, se štítnou žlázou. Nejvíce si stěžovali tazatelé, kteří hodně sportují nebo vykonávají těžkou fyzickou práci. Z uvedeného počtu bylo pouze 5 mužů, ostatní byly ženy.

Prozkoumal jsem i jiné statistiky, a ty poukazují na souvislosti s pitím kávy a se zanedbaným příjmem tekutin. Dále to bylo pití alkoholu, vyšší hodnoty BMI, přemíra tuků, nedostatek ovoce, zeleniny, luštěnin a ořechů. Navíc i nízké hodnoty BMI, podvýživa, u děvčat mentální anorexie.

Špatná kondice

Pojmenoval jsem fenomén nedostatku hořčíku civilizační epidemií, a to proto, že tetanie jde ruku v ruce s obezitou, cukrovkou, infarkty, rakovinou. U všech těchto nemocí je špatná kondice.

Když nahlédnete do oficiálních statistik, pak uvidíte číslo blízké jednomu miliónu. Toto číslo se týká lidí trpících cukrovkou. A polovina naší populace má nadváhu. Hořčík je totiž jedním z nejdůležitějších prvků v metabolizmu cukrů a inzulinu, a tak je i pochopitelné, že vysoké procento lidí trpících cukrovkou nedostatek hořčíku.

Výrobci potravinových doplňků zařazují hořčík do receptů svých výrobků, a tak logicky reagují na současnou situaci. Hořčík je nejlépe přijímat v přirozené formě, tedy ze stravy. Je hojně zastoupen např. v zelené, listové zelenině, celozrnných výrobcích, luštěninách a oříšcích. Najdeme jej také v čokoládě. Ideálním zdrojem hořčíku jsou minerální vody.

MUDr. Pavel Šácha

Jsem zastáncem takové medicíny, která postupuje podle pojmenované příčiny. Napřed musí být vyjasněno, co přesně se má léčit, a pokud se to nestane, pak jde o ošetřování jen obecné, nespecifické a samozřejmě s nejistým účinkem.