CZK

Psyllium Dr. Popova

Psyllium Dr. Popova – jednička mezi vlákninami

Co je vláknina psyllium

Psyllium je rozpustná vláknina, která vzniká vyčištěním obalů semen jitrocele indického (Plantago ovata husk).

Jitrocel indický (Plantago ovata) je rostlina s nenápadnými květy a krátkými listy, které jsou porostlé jemným chmýřím. Roste hlavně v Indii, kde je surovina nejkvalitnější. Právě odsud ho pro vás dováží Dr. Popov v nejvyšší možné čistotě (98 %). Jitrocel indický se vyskytuje také v Iráku, Pakistánu a Austrálii. Nejvíce psyllia (celé tři čtvrtiny světové produkce) se vyrábí v Indii, další pěstitelskou zemí je Austrálie.

Z rostliny se využívá hlavně osemení, tedy vyčištěné obaly semen, protože jsou nejbohatší na rozpustnou vlákninu.

Jak rozpoznat kvalitní psyllium

Kvalitu psyllia poznáte například podle jeho bobtnavosti. Čím menší schopnost bobtnavosti má, tím nižší je jeho účinnost v trávicím traktu. Méně kvalitní psyllium může dokonce vyvolávat alergické reakce, proto důsledně dbáme na kvalitu našeho psyllia. Každou šarži psyllia necháváme pečlivě testovat v akreditovaných laboratořích po stránce mikrobiologie a kvality.

Níže uvedené účinky můžeme garantovat pouze u Psyllia Dr. Popova.

Jak Psyllium Dr. Popova působí

V trávicím traktu zvětšuje Psyllium Dr. Popova až 40krát svůj objem – psyllium vykazuje vysokou schopnost vázat vodu a vytvářet vazký gel. Vzniklý gel pak pohlcuje nadbytečnou tekutinu a prostým bobtnáním (mechanickou silou jako píst) odsouvá z traktu škodlivé zplodiny. Nabobtnáním Psyllia Dr. Popova vzniká pocit "falešného zasycení" a zmenšuje se touha po jídle. Má nízkou kalorickou hodnotu, pouze 195 kJ (46 kcal) ve 100 g. Je přirozeně bezlepkové. Psyllium Dr. Popova je vhodné také pro diabetiky, vegany a vegetariány.

Proč je Psyllium Dr. Popova prospěšné

  • Psyllium Dr. Popova změkčuje stolici a zvětšuje její objem, čímž napomáhá správnému a snadnému vyprazdňování. To je důležité zejména při tuhé a nepravidelné stolici, diskomfortu v oblasti konečníku a v těhotenství atd.
  • Psyllium Dr. Popova obsahuje rozpustnou vlákninu, která podporuje správný metabolismus tuků a pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu.
  • Psyllium Dr. Popova je unikátní doplněk stravy, který zvyšuje denní spotřebu vlákniny.
  • Při konzumaci nalačno navozuje Psyllium Dr. Popova pocit nasycení, čehož se hodně využívá při hubnutí.

Proč je pravidelná stolice důležitá

Každodenní zdravá stolice je přitom základem čistoty organizmu a nedílným kritériem pevného zdraví. Správná stolice je nepáchnoucí, světlejší, hustá a má konzistenci jílu. V případě, kdy stolice nesplňuje tato kritéria, je vždy na místě užití Psyllia Dr. Popova.

Jak a kolik vlákniny Psyllium Dr. Popova užíváme

Nejvhodnější je užívání vlákniny Psyllium Dr. Popova nalačno nejméně 1/2 – 1 hodinu před jídlem a s odstupem 2 – 3 hodiny při případném podání léků. 1 až 2 čajové lžičky (2,5 – 5 g) vlákniny Psyllium Dr. Popova rozmícháme ráno, popř. i večer v 250 ml vody. Můžeme ochutit. Důkladně zapijeme dalším šálkem tekutiny (vodou, bylinným čajem, ovocnou šťávou apod.).

U zácpy je třeba psyllium co nejdůkladněji zapíjet, u průjmu (kde vzniká naopak potřeba hustší konzistence), zapíjíme psyllium běžně. Nejvyšší doporučené denní dávky Psyllia Dr. Popova nebo Psyllicolu: těhotné ženy – 1 čajová lžička, malé děti od 3 let – 1 čajová lžička (nejlépe jako součást kaše), kojící matky – 1,5 čajové lžičky, dospělý člověk – 5 čajových lžiček (12,5 g). Psyllium Dr. Popova lze také použít do polévek, omáček, jogurtů, jako součást müsli apod.

Nutriční hodnoty Psyllia Dr. Popova

Průměrné nuriční hodnoty Psyllia Dr. Popova ve 100 g: vláknina 84,1 g, bílkoviny 2,8 g, sacharidy 7,8 g, tuky 0,8 g, sodík 0,9 g, kalorická hodnota je pouze 195 kJ (46 kcal) ve 100 g.

V jaké podobě můžete Psyllium Dr. Popova koupit

Dr. Popov nabízí nejširší sortiment produktů s originálním indickým psylliem na českém trhu. Psyllium Dr. Popova nabízíme jak v sypké podobě, tak také v podobě kapslí.

Kapsle zaručují komfortnější užívání, bez nutnosti přípravy. Jsou tedy velmi vhodné na dovolenou, při cestování nebo pokud chcete užívat psyllium v práci.

Kapsle mohou kromě vlákniny obsahovat i další složky, např. přátelské bakterie pro zdravou střevní mikroflóru (Psyllium Dr. Popova PROBIO kapsle) či jiné účinné rostlinné extrakty. Psyllium Dr. Popova SLIM kapsle proto navíc obsahují spirulinu, extrakt ze zeleného čaje, garcinie a kopřivy pro efektivní hubnutí. Psyllium Dr. Popova DETOX kapsle – určené pro intenzivní očistu těla – jsou obohacené o extrakt z kopřivy a ostropestřce a červenou řepu. A Psyllium Dr. Popova STOP CUKR obsahují navíc bylinné složky (extrakt z gymnemy lesní, skořice a smetanky lékařské) pro optimální hladinu cukru v krvi.

Psyllium je dnes natolik populární, že pro vás připravujeme také výborný chléb s jeho obsahem (Psyllium chléb Dr. Popova). Tento chléb má vysokou nutriční hodnotu, je chutný, vhodný ke každodenní konzumaci. Obsahuje vedle žitné mouky i tři pro zdraví velmi prospěšné ingredience: vlákninu Psyllium Dr. Popova, lněná a dýňová semena.

Psyllium Dr. Popova je zdrojem naprosto jedinečné rozpustné vlákniny. Vláknina psyllium napomáhá snadnému vyprazdňování a správnému trávení. Výbornou funkci plní, pokud potřebujete snížit tělesnou hmotnost. Také udržuje zdravou hladinu cholesterolu v krvi. Psyllium je bezlepkové, velmi vhodné pro celiaky i diabetiky. Můžete ho užívat dlouhodobě. Skvěle se hodí i při vaření a pečení (viz naše rubrika Vaříme a pečeme s Psylliem).

Jak vláknina Psyllium Dr. Popova pomáhá

Vlákninou proti nemoci

Vláknina je bezesporu jednou z nejdůležitějších složek našeho jídelníčku, přesto se ji nevěnuje tolik pozornosti jako bílkovinám, sacharidům a tukům. Nedostatek vlákniny s sebou ale nese mnoho rizik a civilizačních chorob. Doplnění vlákniny přitom může být velmi rychlé a snadné, pokud si vyberete Psyllium Dr. Popova. Pojďme se spolu podívat, kterým potížím dostatek vlákniny předchází.

Doporučená denní dávka vlákniny

Doporučená denní dávka vlákniny je pro zdravého, dospělého člověka 30 g. Drtivá většina lidí se k tomu ale ani nepřiblíží. Většina lidí nemá vlákniny ani polovinu. Jedna čajová lžička Psyllia Dr. Popova obsahuje 5 g vlákniny. Tři lžičky denně nahradí 15 g vlákniny, která většině lidí chybí.

Průjem

Psyllium Dr. Popova absorbuje tekutinu, škodlivé látky a nabobtná až 40 x. Tím se stolice zpevní a vyprazdňování se vrátí do normálu.

Zácpa

Zácpa je nepříjemná a může způsobovat mnoho dalších potíží. Přesto, že je poměrně častá mnoho lidí má problém o ní mluvit. Týká se to především žen (například i během těhotenství). Psyllium Dr. Popova díky bobtnavosti zvětšuje objem stolice, změkčuje ji a dokáže zvýšit pohyb střev. Díky nabobtnání pak působí jako "píst" a opět vrátí vylučování do normálu.

Nadváha

Při konzumaci nalačno zbavuje Psyllium Dr. Popova pocitu hladu. Svou schopností nabobtnat vyvolává pocit nasycení a zpomaluje vstřebávání kalorií přijatých z potravy. Zároveň samo o sobě obsahuje velmi malé množství kalorií.

Cholesterol

Psyllium Dr. Popova pomáhá snižovat hladiny cholesterolu LDH (špatný cholesterol), ale na HDL (dobrý cholesterol) nemá výrazný vliv. Snížení hodnoty cholesterolu je také prevencí vzniku srdečních a jiných cévních onemocnění.

Vysoký tlak

Mnoho studií potvrzuje, že dostatečný přísun vlákniny pomáhá snižovat jak systolický, tak diastolický krevní tlak.

Vysoký krevní cukr

Vláknina zpomaluje vyprazdňování žaludku, částečně brání přístupu trávicích enzymů k trávenině a tím zpomaluje trávení a vstřebávání živin (např. cukrů). Výsledkem je, že hladina krevního cukru (glykémie) se po jídle zvyšuje postupně a není ani potřeba tak velkého množství inzulínu. Vzhledem k možnému snížení hladiny cukru v krvi, způsobené Psylliem Dr. Popova, se může snížit potřeba inzulínu, nebo jiných léků na diabetes.

Reflux

Pálení žáhy (reflux) je způsoben žaludečními šťávami, které leptají stěny jícnu. Psyllium Dr. Popova díky své absorpční schopnosti dokáže nasáknou kyselé šťávy, zamezí styku agresivních šťáv se sliznicí a zmírní nepříjemný pocit pálení.

Čistota střev

Vláknina ve střevech pomáhá jako jemný kartáč čistit stěny střev, pomáhá odplavovat usazující se toxiny a zabraňuje tvorbě polypů.

Játra

Dostatek vlákniny chrání vaše játra. Psyllium Dr. Popova ve střevech nabobtná a jako píst pomáhá ze střev vytlačit toxické látky, které by jinak zatěžovaly játra.

Dvanácterníkové vředy

Dvanácterníkový vřed trápí poměrně vysoké procento populace. Jeho příčinou je infekce helicobacter pyroli, která přežívá v kyselém prostředí. Dostatečný přísun vlákniny tuto kyselost snižuje.

Žlučníkové kameny

Pokud bojujete se žlučovými kameny, pak vězte, že vláknina na sebe váže žlučové kyseliny, čímž zabraňuje jejich nadměrné koncentraci ve žlučníku, kde by pak zahuštěním a krystalizací žluče mohly žlučníkové kameny vzniknout.

Hemoroidy

Psyllium Dr. Popova změkčí stolici a dodá jí kluznější vlastnosti. Díky tomu, dochází k nižšímu tlaku na konečník při vyprazdňování.

Rakovina tlustého střeva

Ve výskytu rakoviny tlustého střeva zaujímají Češi přední příčky na světě. Může za to především skladba klasického českého jídelníčku, který je velmi chudý především na vlákninu. Dostatečným příjmem vlákniny, můžete tomuto onemocnění předcházet.

Rakovina prsu

Důrazné upozornění pro ženy. Podle nedávných studií dostatečný příjem vlákniny snižuje riziko vypuknutí rakoviny prsu. Strava bohatá na vlákninu totiž snižuje hladinu estrogenů, které jsou spojovány právě s tímto druhem rakoviny. Navíc bylo prokázáno, že ženy trpící zácpou jsou náchylnější ke vzniku této choroby.

Psychické zdraví

Psychické zdraví je do velké míry spojeno právě se střevy a střevní mikroflórou. Střeva se proto také někdy označují jako "druhý mozek". Dostatek vlákniny prosívá vašim střevům, pomáhá udržet zdraví mikrobiom a přispívá tak k lepší náladě.

Křečové žíly

Nedostatek vlákniny vede k zácpě a následně k tlaku v žilách, což může způsobit vznik křečových žil.

Kožní problémy

Kůže je největší lidský orgán, který se také podílí na detoxikaci organismu. Pokud je organizmus v nerovnováze a dochází k hromadění toxických látek, projeví se to na špatné kvalitě kůže. Dostatečný přísun vlákniny podporuje detoxikaci organizmu a zlepší stav naší kůže.