CZK

Co je kvasinková infekce, jak ohrožuje naše zdraví a jak se jí zbavit

Pokud váš zdravotní stav není naprosto ideální, může být na příčině i Candida albicans. Hrozbami, které pro nás představuje, se již déle zabývá Dr. Leon Chaitow, známý britský naturopat a osteopat.

Chaitow vystudoval lékařství ve Velké Británii. Jako lékař zde působil 30 let. Potom se odstěhoval do Řecka, kde žije dodnes.


"V polovině 80. let začalo do mé ambulance přicházet stále více pacientů s trávicími obtížemi… kvasinkovými onemocněními… kožními problémy… vaginitidou a únavou… Tato změna ve mně vyvolávala obavy. Snažil jsem se zjistit, co by za tím mohlo být. V té době jsem natrefil na knihu od Dr. Crooka Kvasinkové připojení a konečně mi to celé začalo dávat smysl."

Nadále pátral po příčinách a výsledky jeho hledání publikoval knižně v roce 1985. Chaitow pochopil souvislosti mezi chronickou únavou, chronickou bolestí a symptomy podobnými jako u fibromyalgie.

Crookova kniha byla klíčovou iv kariéře známého amerického lékaře a zastánce alternativní medicíny Dr. Mercolu. Ovlivnila ho natolik, že se začal věnovat přírodní léčbě. " Tuto knihu jsem četl v roce 1985, protože mnozí z mých pacientů trpěli podobnými symptomy. Ve stejném roce jsem přestal pracovat jako rodinný lékař a založil jsem si vlastní praxi."

Dr. Mercola říká, že vyzkoušel Crookův přístup, ale protože byl zcela zmanipulován a ovlivněn běžným farmakologickým přístupem k léčbě, soustředil se hlavně na vyničení kvasinek.

Předepisoval pacientům antifungální léky, ale nikdy jim nedal dietetická doporučení, takže jeho léčba byla neúspěšná.

"Uplynulo 6 až 7 let a mě navštívil v ambulanci další pacient (dítě) s chronickým průjmem, příznaky poruchy autistického spektra a běžnými průvodními jevy, které se podle Crookovy knihy vyskytují právě u Candidy.

Tentokrát jsem však byl chytřejší a nařídil jsem dietetická doporučení a léčba zabrala! Tento případ mi otevřel oči a nastartoval mě na dráhu výživové medicíny," říká Dr. Mercola.

Co je to Candida a jak může přerůst v problém

Candida albicans je kvasinková houba, která nás dokáže velmi potrápit. Nachází se v každém z nás a ve většině případů nezpůsobuje žádné problémy. Pokud je však váš imunitní systém narušen, protože jste brali antibiotika, nesprávně se stravujete nebo nedostatečně spíte, Candida se začne prudce množit a úplně se vymkne kontrole.

Chaitow se domnívá, že problémem je moderní životní styl a strava.

" Imunitní systém může oslabovat množství věcí; nemusí to být nic extrémního – stačí, že imunitní systém nebude fungovat tak, jak je třeba… Podle všeho tyto problémy začínají ve střevech…

Pravděpodobně jde o změnu ve střevní mikroflóře. Příčinou mohou být antibiotika, strava (příliš cukrů, vysoce rafinovaných sacharidů). Ve zdravé střevní mikroflóře se produkuje biotin, který potlačuje schopnost bakterií měnit se na agresivnější myceliové formy, které dokážou proniknout přes hlenovou membránu střeva. Tím se odstartuje pronikání toxinů ze střeva do těla.

Naše tělo na to začíná reagovat alergickými příznaky. Může to být bolest, únava a mnoho dalších věcí. Za zdravotními problémy se může ukrývat narušená střevní mikroflóra.

Pokud je vše v pořádku, přítomné kvasinky nezpůsobují problémy. Pokud se však mikroflóra naruší, objevuje se jeden problém za druhým."

Příznaky a symptomy Candidy

Jedním z hlavních (a zřetelně viditelných) klinických příznaků Candidy je bílý povlak na jazyku . Pokud je mikroflóra v rovnovážném stavu, jazyk je čistý a růžový.

Dalšími příznaky, že se Candida vymkla zpod kontroly, jsou:

  • náhlá citlivost na určité potraviny
  • nepřirozená a nepřestávající únava
  • neobvyklé bolesti bez zjevné příčiny (jako například zranění)
  • problémy s kůží (jako např. suché skvrny)
  • střevní problémy jako nadýmání, zácpa a průjem
  • vaginitida (zánět v genitální oblasti u žen)

Chaitow přišel na zajímavou věc – symptomy Candidy jsou podobné symptomům, které se projevují při nesprávném dýchání. Strávil více než 10 let zkoumáním jejich biochemických účinků. Mnohé z nich jsou naprosto totožné s problémy, které zapříčiňují kvasinkové infekce.

"Všiml jsem si, že ženy trpící kvasinkovým onemocněním dýchají hlavně vrchní částí hrudníku. U žen se takové dýchání vyskytuje neuvěřitelně často," řekl Chaitow.

"Takové poruchy dýchání vedou k množství symptomů, včetně střevních problémů (protože, pokud jste ve stavu respirační alkalózy nebo hyperventilace, dochází ke stažení hladkých svalů). Všechny symptomy, které se u nich projevovaly, jsem považoval za důsledek kvasinkového onemocnění.

Poruchy dýchání mnohé z kvasinkových infekcí ještě zhoršují. Nejde o nic patologického. Jedná se spíše o dysfunkci…

I když kvasinkové onemocnění nemusí být s dysfunkcí dýchání nijak propojeno, jejich symptomy jsou si velmi podobné. Někdy opravdu probíhají paralelně, ale vy přitom řešíte jen jeden problém. Ideální by bylo změnit svůj životní styl tak, abyste si zlepšili dýchání i stravovací návyky.

Pokud budete řešit jen stravu a přemnožení kvasinek, ale přitom přehlédnete skutečně velký problém, který bude mít úplně jinou příčinu, nemůžete uspět."

Jakékoliv dysfunkce dýchání lze vyřešit pomocí Butejkovy metody. Dýchání se celkově nevěnuje dostatečná pozornost, přitom správné dýchání zajišťuje dostatečné okysličení organismu (i mozku), účinně odbourává stres a uvolňuje úzkost.

Redukovat stres je velmi důležité, protože pokud mu nevěnujete pozornost, může vážně ohrozit vaše zdraví.

Jak dostat Candidu pod kontrolu

Candidu, která je součástí střevní mikroflóry, je dobré mít pod kontrolou. Přestože není zrovna patogenem, dokáže vyvolat příležitostné "parazitární" infekce. Netřeba ji úplně zničit; stačí ji přirozeně potlačit. Toho lze dosáhnout tak, že ji jednoduše vyhladíte.

Candida je odkázána na vaše "přešlapy". Nezdravý životní styl, antibiotika, steroidy, antikoncepční pilulky a další faktory mění vaši střevní mikroflóru a poskytují Candide příležitost, aby mohla narůst až do invazivní infekce. Kolotoč problémů může začít.

"U všech chronických onemocnění se snažím především jakýmkoli způsobem pomoci pacientům nastartovat jejich imunitní systém. Snažte se imunitní systém ulehčit a snížit zátěž, kterou jste na něj uložili – možná postačí zdravější životní styl, kvalitnější a dostačující spánek a vhodná strava.

Přestaňte krmit kvasinky a ničit svůj imunitní systém; obnovte svou střevní mikroflóru," radí Chaitow.

"Pokud budete Candidu udržovat pod kontrolou, ona se už "uklidí" sama. Není třeba, abyste ji vyhubili úplně… Je neodmyslitelnou součástí střevní mikroflóry, která nás udržuje naživu. Díky ní jsme zdraví. Pokud si ji narušíme, cena bude příliš vysoká."

Vyhýbejte se antibiotikům a stravujte se zdravě

Prevencí proti přemnožení Candidy je vyhýbání se antibiotikům. Užívejte je pouze v případě, že na tom závisí váš život. Stejně důležité je vyhýbat se potravinám, které obsahují antibiotika. Týká se to zejména masa, které pochází ze zvířat z velkochovu ve stísněných podmínkách (CAFO). Do jejich stravy se přidávají různé chemické látky a aditiva.

Nejčastěji dostávají nízké dávky antibiotik, které mají podpořit jejich růst a ochránit je před nemocemi z nehygienických a nehumánních podmínek chovu.

V USA nachází až 80% antibiotik využití v zemědělství. Jedná se o obrovské množství léků. Kromě nich byste se měli vyhýbat i nepotřebným hormonům (například v antikoncepčních tabletách) a cukru.

Vaše strava by měla obsahovat jen nízký podíl čistých sacharidů, vysoký podíl vysoce kvalitních tuků a bílkoviny by měly být zastoupeny střídmě. Chaitow se vyjádřil následovně:


"Strava je klíčem k úspěchu. Měla by obsahovat minimum zpracovaných potravin… Doporučuji především stravu typickou pro Středomoří. Konzumujte dostatek ryb (je-li to možné, tak ať nejsou z farmářského chovu) a libového masa…

Nejvíce antibiotik spotřebuje zemědělský průmysl, takže víme, co ohrožuje naše zdraví… Různé druhy zeleniny a ovoce – ne však příliš příliš sladkého ovoce v začátcích léčby candidové infekce. Skvělou volbou je například papája.

Vyhněte se všemu, co by mohlo podporovat kvašení. Nejpodstatnější je vyhýbat se cukru, to znamená i medu (hlavně v prvních měsících léčby candidové infekce).

Potlačit Candidu není nic složitého – chce to zdravý životní styl a zdravé stravování. Během léčby je nezbytné podporovat růst prospěšných bakterií ve střevní mikroflóře. Prebiotika a probiotika však nestačí – musíte se k tomu stravovat zdravě a vyhýbat se antibiotikům, jak je to jen možné."

Kdy je medikamentózní léčba nezbytná

Crook ve své knize doporučuje Nystatin, antifungální lék dostupný v práškové i tabletové formě. Jedná se o poměrně neškodný lék, který má jen pár vedlejších účinků.

Podle Chaitowa je však třeba užívat antifungální léky jen za extrémních podmínek, kdy se zdravotní stav ani v průběhu času nezlepšuje. Dalším lékem, který můžete užívat, pokud všechno ostatní selhává, je antibiotikum Diflucan.

"Léky používejte k léčbě Candidy jen v krajním případě," doporučuje Chaitow.

"Léty se prokázalo, že se vám vyplatí být trpěliví. Léčba může být někdy finančně náročná. Spočívá v "investování" do nutričně bohaté stravy, probiotik a pod. Někdy zaplatíte víc i za každodenní potraviny – například pokud nechcete kupovat průmyslově zpracované maso, připlatíte si za kvalitní, organické maso ze spolehlivého zdroje. Občas je nutné udělat kompromis.

Pokud se nejedná o extrémní kvasinkovou infekci, která vyžaduje okamžité řešení, léčba antifungálními léky by měla být na druhém místě. Na prvním místě je zdravá strava, zdravý životní styl a probiotika.

Existuje spousta rostlinných produktů, které dokážou léčbu Candidy podpořit. Více než 50% těchto infekcí nevyžaduje medikamentózní léčbu."

Fermentované potraviny jsou výborným zdrojem probiotik

Vysoce kvalitní probiotika opravdu nejsou levnou záležitostí. Pokud si však sami připravíte fermentovanou zeleninu, výdaje za probiotika se vám podstatně sníží. Fermentovaná zelenina obsahuje MNOHO více prospěšných mikroorganismů než komerční probiotika.

Skvělými prebiotiky jsou podle Chaitowa fruktooligosacharidy. Podporují správné fungování střevní mikroflóry a lze je užívat v práškové formě.

"Zastávám názor, že fermentované potraviny jsou ideálním zdrojem probiotik," říká Chaitow. "[Ale] někdy je to příliš velký skok, zejména u lidí v počátečním stadiu léčby. Je to pro ně něco úplně nového. Snažím se tyto potraviny lidem představovat postupně… Čím je léčba složitější, dražší a náročnější, tím je vyšší pravděpodobnost, že pacienti nebudou spolupracovat.

Pokud lékař přijde o pacienta, protože to na něj bylo prostě příliš mnoho - příliš mnoho peněz, komplikací nebo nepříjemností, ničeho nedosáhl. Jde o to, aby to bylo co nejjednodušší. Používám prebiotika a probiotika, která jsou pro mě nejdostupnější."

Užívání fruktooligosacharidů má také svou stinnou stránku – může způsobit přemnožení bakterií v tenkém střevě. Ačkoli se to stává jen výjimečně, nemůžeme to vyloučit.

Přirozenější způsob, jak zvýšit příjem prebiotik, je konzumovat potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Denně byste měli přijmout více než 40 – 70 gramů vlákniny.

Je možné, že bez užívání doplňků vlákniny (např. chia semínka) nebo psyllia se vám nepodaří zajistit, aby vaše strava obsahovala doporučené množství vlákniny. (Zakupte si organické, respektive bio psyllium, protože běžné psyllium bývá silně kontaminováno pesticidy.)

Užívejte 2 až 3 lžíce z každého denně. Dosáhnete tak příjem vlákniny v množství cca 80 g. Vláknina je jako zázračný substrát, který vyživuje prospěšné bakterie. Díky správné výživě se dokáže jejich počet každých 20 minut zdvojnásobit.

Užitečné doplňky

Chaitow uvádí seznam doplňků, které doporučuje při léčbě Candidy. Je zajímavé, že uvedené doplňky jsou téměř naprosto identické s doplňky, které zlepšují funkce mitochondrií. Jejich užívání bude pro vaše zdraví prospěšné na více úrovních:

1. Kyselina kaprylová, triglycerid se středně dlouhým řetězcem (MCT) s 8 uhlíky (proto ji označují také C8). Přirozeně se vyskytuje v kokosovém oleji, ale dá se zakoupit také jako MCT olej, ať už s 8-uhlíkovým řetězcem nebo v kombinaci s kyselinou děkanovou (kaprinovou, C10).

Žádný jiný zdroj potravy se neproměňuje na ketony tak rychle jako C8. Ketony jsou pro tělo úžasným druhem paliva. Kyselina kaprylová má silné antifungální vlastnosti a Chaitow ji doporučuje jako alternativu antifungálních léků.

2. Berberin , hlavní aktivní složka vodulky kanadské (Goldenseal), má antibakteriální a protizánětlivé účinky a podporuje imunitní systém. Účinně napomáhá i správnému fungování mitochondrií.

3. Echinacea , která podporuje správné fungování imunitního systému, má antibakteriální a antibiotické vlastnosti.

4. Pau d'Arco (kůra stromu Lapacho) také disponuje silnými antifungálními vlastnostmi, které účinně léčí přemnoženou Candidu albicans. Základní složkou obsaženou v této kůře je beta-lapachon.

Je to silný katalyzátor pro molekulu s názvem NAD+. Tato molekula je receptorem pro elektrony v řetězci transportu elektronů v mitochondriích. Také působí jako signální molekula. Je to senzor pro stres a nemoci. NAD+ s přibývajícím věkem klesá. Vědci, kteří se zabývají procesem stárnutí a jeho zvrácením, považují tuto molekulu za jeden ze základních kontrolních mechanismů, které dokáží zpomalit proces stárnutí.

Je možné, že je i těm nejpodstatnějším z nich. Pau d'Arco má výhodu, že není tak drahý, jako některé jiné doplňky.

5. Aloe obsahuje mukopolysacharid, který má velmi pozitivní vliv na imunitní systém. Je přínosná i pro mitochondrie. Můžete si ji přidat také do smoothie.

Závěr

Tématu přírodní léčby kvasinkové infekce se samostatně věnujeme v elektronické knize, kterou jsme před časem publikovali. Více informací o ní v češtině najdete ZDE ao české verzi e-knihy ZDE .

V knize se dozete o nejčastějších příčinách vzniku kvasinkové infekce, souvislostech s jinými onemocněními, jak rozlišit kvasinkovou infekci od jiných druhů infekce, kdy jít k lékaři, jak zabránit nekontrolovanému množení candidy, které přírodní strategie účinkují, kdy je třeba užívat léky na předpis, stravovací doporučení a mnohé další užitečné informace.