Bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus) je trvalka dekorativního vzhledu připomínající zajímavý bodlák. Lidové názvy - ježibaba, vlašský trn, římský či bílý trn. Rostlina patří do čeledi hvězdnicovité.
Zdroj foto: cs.wikipedia.org
Léčivé účinky
- Pomáhá při bolestech hlavy.
- Udržuje svalovou hmotu a svalovou hybnost.
- Obnovuje činnost mozkových a nervových center.
- Podporuje vedení nervových vláken, včetně míšních nervů.
- Tlumí bolesti nervového původu.
- Léčí kožní záněty.
- Efektivní pomoc při obrně, svalové atrofii či po úrazu.
- Stimuluje činnost srdečního svalu.
- Příznivě působí při obrně lícního nervu, zánětech a bolestech nervů.
Použití a přípravky
Sbírají se a používají se zralá semena, poupata i celá rostlina. Semena bělotrnu se musí sbírat po plném dozrání na konci léta. Pro vnější užití se využívá celá rostlina. Bělotrn kulatohlavý nachází uplatnění v léčitelství především díky obsahu alkaloidu echinopsinu. Kromě toho obsahuje i mastné oleje, glykosidy, hořčiny a další prospěšné látky.
Vnitřní užití: bělotrn kulatohlavý se užívá zejména v podobě tinktury z čerstvých drcených semen, popřípadě z pupenů. Domácí příprava tinktury není doporučována, neboť se nedá adekvátně odhadnout obsah účinných látek a dávkování. V lékařství se aplikuje také injekčně coby roztok nitrátu echinopsinu. Někteří bylinkáři připravují ze semen čajový nálev.
Vnější užití: odvar ze semen, popřípadě odvar z celé nadzemní části rostliny je vhodný pro vnější použití. Slouží k omývání či jako obklad pro zanícenou kůži. Možné je použití i do koupele při kožních zánětech. Rostlina pomáhá také při léčbě lupénky a ekzémů.
O bělotrnu kulatohlavém
Bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus) je trvalka pocházející ze stepních a polopouštních oblastí Asie a jižní Evropy, která svým vzhledem připomíná krásný a zajímavý bodlák. Postupně se rostlina dostala k nám. U nás se nachází především v teplejších a sušších místech. Spatřit bělotrn můžete v křovinách, podél cest, na stráních, v uzavřených lomech i poblíž silnic. Dorůstá do výšky 0,5 až 2 m. Bělotrn má silnou, čtyřhrannou lodyhu a tuhé listy, které mají lyrovitý tvar. Listy mají na líci tmavě zelenou barvu, na rubu mají šedo-bílé zbarvení.
Rostlina vyniká atraktivními květy, které vytvářejí kulovité hlávky o průměru 5 až 8 cm. Bělotrn kulatohlavý kvete od července do srpna. Plodem je žluto-hnědá hedvábná nažka s chmýrem.
Velice interesantní květy jsou používány také ve floristice. Jsou krásné v sušené vazbě. Latinský rodový název pochází z řeckého slova echinos, což v překladu znamená ježek. Bělotrn je medonosnou, dekorativní i léčivou rostlinou. Není náročný na pěstování. Vyhovující je kyprá, písčitá půda s dostatkem živin.
Kontraindikace
Pro výrazné účinky rostliny nelze kombinovat s jinými bylinami. Rovněž není vhodné užívat společně s jinými kardiotoniky. Bělotrn není vhodný pro těhotné ženy. Při předávkování hrozí nebezpečí, kdy tak může vést až ke křečím srdečního svalu. Nadměrné množství může způsobit podráždění střev.