CZK

Bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus)

Bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus) je trvalka dekorativního vzhledu připomínající zajímavý bodlák. Lidové názvy - ježibaba, vlašský trn, římský či bílý trn. Rostlina patří do čeledi hvězdnicovité.

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Léčivé účinky

  • Pomáhá při bolestech hlavy.
  • Udržuje svalovou hmotu a svalovou hybnost.
  • Obnovuje činnost mozkových a nervových center.
  • Podporuje vedení nervových vláken, včetně míšních nervů.
  • Tlumí bolesti nervového původu.
  • Léčí kožní záněty.
  • Efektivní pomoc při obrně, svalové atrofii či po úrazu.
  • Stimuluje činnost srdečního svalu.
  • Příznivě působí při obrně lícního nervu, zánětech a bolestech nervů.

Použití a přípravky

Sbírají se a používají se zralá semena, poupata i celá rostlina. Semena bělotrnu se musí sbírat po plném dozrání na konci léta. Pro vnější užití se využívá celá rostlina. Bělotrn kulatohlavý nachází uplatnění v léčitelství především díky obsahu alkaloidu echinopsinu. Kromě toho obsahuje i mastné oleje, glykosidy, hořčiny a další prospěšné látky.

Vnitřní užití: bělotrn kulatohlavý se užívá zejména v podobě tinktury z čerstvých drcených semen, popřípadě z pupenů. Domácí příprava tinktury není doporučována, neboť se nedá adekvátně odhadnout obsah účinných látek a dávkování. V lékařství se aplikuje také injekčně coby roztok nitrátu echinopsinu. Někteří bylinkáři připravují ze semen čajový nálev.

Vnější užití: odvar ze semen, popřípadě odvar z celé nadzemní části rostliny je vhodný pro vnější použití. Slouží k omývání či jako obklad pro zanícenou kůži. Možné je použití i do koupele při kožních zánětech. Rostlina pomáhá také při léčbě lupénky a ekzémů.

O bělotrnu kulatohlavém

Bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus) je trvalka pocházející ze stepních a polopouštních oblastí Asie a jižní Evropy, která svým vzhledem připomíná krásný a zajímavý bodlák. Postupně se rostlina dostala k nám. U nás se nachází především v teplejších a sušších místech. Spatřit bělotrn můžete v křovinách, podél cest, na stráních, v uzavřených lomech i poblíž silnic. Dorůstá do výšky 0,5 až 2 m. Bělotrn má silnou, čtyřhrannou lodyhu a tuhé listy, které mají lyrovitý tvar. Listy mají na líci tmavě zelenou barvu, na rubu mají šedo-bílé zbarvení.

Rostlina vyniká atraktivními květy, které vytvářejí kulovité hlávky o průměru 5 až 8 cm. Bělotrn kulatohlavý kvete od července do srpna. Plodem je žluto-hnědá hedvábná nažka s chmýrem.

Velice interesantní květy jsou používány také ve floristice. Jsou krásné v sušené vazbě. Latinský rodový název pochází z řeckého slova echinos, což v překladu znamená ježek. Bělotrn je medonosnou, dekorativní i léčivou rostlinou. Není náročný na pěstování. Vyhovující je kyprá, písčitá půda s dostatkem živin.

Kontraindikace

Pro výrazné účinky rostliny nelze kombinovat s jinými bylinami. Rovněž není vhodné užívat společně s jinými kardiotoniky. Bělotrn není vhodný pro těhotné ženy. Při předávkování hrozí nebezpečí, kdy tak může vést až ke křečím srdečního svalu. Nadměrné množství může způsobit podráždění střev.

0,00 Kč
nezahrnuje cenu dopravy