Bergamot (Citrus bergamia) je rostlina, která má svůj původ v Asii. Svůj název ale dostala podle italského města Bergamo v Lombardii, kde z této rostliny byl poprvé vyroben a prodáván esenciální olej.
Česky: Bergamot Latinsky: Citrus bergamia Slovensky: Citroník bergamotový, Autor: Franz Eugen Köhler, Köhler's Medizinal-Pflanzen - List of Koehler Images, Volné dílo, Odkaz
Léčivé účinky
- Používá se při léčbě střevních problémů.
- Snižuje vysokou teplotu.
- V minulosti se používal k léčbě malárie.
- Používá se při léčbě infekce úst a kůže.
- Má aromaterapeutické účinky.
- Působí proti depresím a stresu.
- Má antiseptické a antispastické vlastnosti.
- Používá se při běžných trávicích obtížích.
- Léčí kašel, chřipku a vysokou horečku.
- Využívá se při vaginálním výtoku a infekci.
- Odstraňuje špatnou chuť k jídlu a některé poruchy příjmu potravy.
- Léčí akné, ekzém, psoriázu, lupy, řezy, vředy a další.
Přípravky a použití
Pro léčivé účinky se využívá zejména esenciální olej, který má světle žlutou nebo světle zelenou barvu a mimořádně bohatou sladkou a ovocnou chuť. Obsahuje více než 300 sloučenin včetně linalylacetátu (30-60 %), limonenu (26-42 %) a linalolu (11-22 %). Některými dalšími složkami jsou alkoholy, seskviterpeny, alkany a furokumariny jako bergapten v množství 0,30 až 0,39 procent. Olej je používán v italské lidové medicíně po mnoho let, zejména při léčbě vysoké horečky, střevních parazitů a dokonce malárie.
Esenciální olej z bergamotu je široce používán v aromaterapii. Má chladicí a osvěžující vlastnosti a působí primárně jako tonikum pro nervový systém, protože je povzbuzující, aniž by byl nadměrně stimulující. Vůně je povznášející a vyvážená a může být užitečná pro úzkost, stres, napětí, bolesti hlavy a deprese.
O bergamotu
Bergamot (Citrus bergamia) je rostlina endemická k tropické jihovýchodní Asii. Dnes je pěstována v mnoha subtropických oblastech po celém světě, zejména v jižní Itálii a Pobřeží slonoviny. Bergamot je malý strom z čeledi Rutaceae (rodina citrusů). Může dorůst výšky až 4,5 m a má hladké, oválné listy a bílé květy. Malé, kulaté ovoce mění barvu ze zelené na žlutou, když zrale.
Dávkování a podání
Při použití jako bylinného přípravku neexistuje správná dávka bergamotového oleje. Pokud je tato bylina určena jako léčivá bylina, před použitím ji konzultujte s vyškoleným bylinkářem nebo profesionálním poskytovatelem zdravotní péče.
Možné nežádoucí účinky a interakce
Používejte bergamotový olej velmi opatrně, a to jak při vnitřním i při vnějším použití. Může způsobit podráždění citlivé pokožky. Nikdy jej nepoužívejte nezředěný, protože může poškodit pigmentaci pokožky.
Olej může zvýšit citlivost pokožky na sluneční světlo, takže ji nepoužívejte před vystavením se slunci či pokud chodíte do solária, protože směs bergaptenu v oleji může způsobit fotosenzitivitu. Nejlepší je koupit olej bez bergaptenu známý jako FCF (bez furokumarinu), protože nezpůsobuje fotosenzitivitu.
Lidé s alergií na citrusové plody by se měli použití tohoto esenciálního oleje vyhnout.