CZK

Brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium)

Brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium) patří k rodu Cyclamen, který zahrnuje 19 rostlinných druhů, které se běžně vyskytují v Evropě, Středomoří, Asii a ve východní Africe.

Česky: Brambořík břečťanolistý Latinsky: Cyclamen hederifolium Slovensky: Cyklámen
, Autor: H. Zell - Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Léčivé účinky

  • Uvolňuje dýchací cesty od hlenu.
  • Používá se jako nosní sprej (obsahující lyofilizovaný prášek kořene).
  • Zmírňuje časté příznaky sinusitidy.

Použití a přípravky

Pro léčivé účinky se sklízejí kořeny, které se používají čerstvé a sklízí se, když je rostlina v květu.

V dnešní době už se brambořík pro léčivé účinky nepoužívá. V minulosti však byl brambořík využíván poměrně rozsáhle.

Kořen bramboříku má velmi silný efekt, a pokud ho používáte, musíte tak činit s velkou opatrností. Navzdory nebezpečným vedlejším účinkům byl brambořík kdysi doporučen jako lék na řadu onemocnění, včetně onemocnění očí, dny, menstruačních bolestí a jako silné projímadlo.

Použití v minulosti:

  • Pedanius Dioscorides (1. stol. n.l.) popsal použití rostliny jako silného projímadla, činidla na podporu porodu, jako prostředek na otravu a afrodiziakum.
  • Nicholas Culpeper (1616-1664), anglický botanik, napsal, že brambořík může být použit k urychlení porodu a k vyvolání menstruace.
  • Maud Grieve (1858-1941) napsal, že když byla bylina použita jako zvlhčující látka na dolní části břicha, vyvolala akutní průjem.

O bramboříku

Brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium) pochází z lesních a horských oblastí ve Středomoří od jižní Francie až po západní Turecko a středomořské ostrovy. Pěstuje se také v severní Evropě a dnes je na mnoha místech naturalizován. Rostlina roste v lesích a houštinách až do nadmořské výšky 1200 m.

Tento brambořík má poměrně velké množství hlíz, které mohou dosahovat 20 cm i více. Listy jsou mírně laločnaté a špičaté, velmi svým tvarem a zbarvením napodobují listy břečťanu - odtud název hederifolium (hedera = břečťan a folium = list).

Listy na horní straně mají vzor složený ze zelené a šedozelené. Květy jsou bledě růžové a objevují se před nebo současně s prvními listy. Kapsle semen se tvoří na spirálovitých stoncích směrem dolů, aby byly blíže k zemi.

Ze všech druhů bramboříků je C. hederifolium ten, kterému nejlépe vyhovuje růstu venku v zemích s mírným podnebím a stal se naturalizován v mnoha oblastech.

Dávkování a podání

Brambořík je vysoce jedovatá rostlina, která by neměla být používána interně.

Nežádoucí účinky a možné interakce

Symptomy po konzumaci kořene zahrnují nevolnost, zvracení, průjem, těžkou bolest břicha, hemolýzu (rozpad červených krvinek), těžké pocení, poruchy oběhu, křeče a nakonec ochrnutí dýchacích cest, které vedou ke smrti.

Pokud se rostlinná šťáva dostane do přímého kontaktu s pokožkou, může způsobit podráždění a puchýře.

Vzhledem k tomu, že kořeny a hlízy mají velmi hořkou chuť a jsou pod zemí, v posledních letech bylo velmi málo potvrzených případů otravy.

Zvířata, která jedí hlízy, obvykle mají krev v moči, ale prasata je mohou jíst bez jakéhokoli poškození, což se odráží v jednom z anglických názvů rostliny, "sowbread" (neboli prasečí chléb).

Pokud dojde k podezření na otravu cyklámenem, je nezbytné co nejdříve vyhledat lékaře. Léčba otravy může spočívat v poskytování zdravotního uhlí a síranu sodného.

0,00 Kč
nezahrnuje cenu dopravy