Bříza bělokorá je listnatá dřevina z čeledi břízovitých. Je to nejhojnější druh břízy vyskytující se v Evropě.
Léčivé účinky
- Pomáhá jako diuretický prostředek.
- Pomáhá při onemocnění kůže.
- Skvěle detoxikuje.
- Používá se jako přípravek pro výživu a růst vlasů.
- Pomáhá při bolestech kloubů.
- Používá se proti vyrážce.
- Stimuluje jaterní funkce.
- Působí na kostní záněty.
- Pomáhá při léčbě některých typů žloutenky.
- Pomáhá při zánětech slinivky břišní.
- Pomáhá při některých chorobách sleziny.
Použití a přípravky
Výtažek z pupenů se používá jako tinktura na vnitřní užití. Listová droga působí jako nedráždivý močopudný prostředek zejména při zánětech ledvin. Mimořádný účinek má březový dehet. Bříza se také přidává do mastí na kožní projevy, hlavně lupenku. Ceněna je také březová šťáva, obsahující množství cenných minerálů.
- Chmelová směs VK s extraktem z břízy bělokoré přispívá k normálnímu trávení, detoxikaci a normálním funkcím močových cest a ledvin.
- Fin betutabs ze sušených a jemně mletých listů břízy vám pomůže pečovat o ledviny a močové ústrojí.
VÍCE PRODUKTŮ
O bříze bělokoré
Bříza bělokorá (Betula pendula) se vyskytuje téměř na celé severní polokouli. Je odolná vůči nepříznivému klimatu, pravděpodobně díky své bílé kůře, která odráží většinu slunečního záření. Dorůstá výšky až 25 metrů, je proto často používána při rekultivaci krajiny. V hospodářských lesích však bývá často vnímána jako plevelný strom. Její dřevo dobře hoří i mokré.
Kůra je v mládí hnědá, později se mění v bílou, která je pomůckou při rozdělávání ohňů v přírodě. Listy mají trojúhelníkovitý zaoblený tvar. Plody představují drobné nažky asi 2 mm velké. Bříza obsahuje účinné látky hořčiny, pryskyřice, vitamín C, třísloviny a silice. V Rusku a některých dalších zemích bývalého SSSR je bříza považována za národní strom.
Domácí recepty
- Čaj: Přelijeme čtyři čajové lžičky sušeného řezaného listu dvěma sklenicemi vroucí vody a necháme vylouhovat. Při žaludečních a střevních kolikách svaříme dvě čajové lžičky březové šťávy a třetinu litru bílého vína. Toto po doušcích vypijeme. Čaj z březových listů má také dezinfekční účinek.
Kontraindikace:
Neužívejte, pokud máte alergii na pyl břízy, trpíte přecitlivělostí na salicyláty, potýkáte se se selháním jater a nemocemi močových cest nebo trpíte častými otoky.
foto: HermannFalkner/sokol, rachel_thecat