CZK

Levandule

Levandule aneb "modré zlato"

Lavandula vera

Květy levandule pravé preferuje mnoho lidí především kvůli její barvě a příjemné vůni. Původ těchto polokeříků musíme hledat ve Středomoří, dnes je rozšířena i v dalších teplých oblastech včetně známé francouzské oblasti Provence, kde se jí přezdívá "modré zlato."

Název je odvozen od slova umývat, což napovídá, že se rostlina ve starověku používala především do koupelí a pro kosmetické účely. Ve středověku se hojně pěstovala v klášterech. Levanduli milovala dokonce královna Viktorie, která ji využívala nejen pro kosmetické účely, ale i z ní pila čaj na bolesti hlavy a žaludeční potíže. V první a druhé světové válce se bylinka používala na úlevu při bolestech a jako prevence infekcí. Někteří učitelé ve Francii vytahovali levandulové květy při zkouškách a testech, aby zmírnili úzkost svých studentů.

Dnes se rostlina používá v těch nejrůznějších odvětvích. Levandulové květy se přidávají do voňavých džemů a vyrábí se z nich levandulový ocet. Populární je i levandulový cukr, který vzniká vložením několika sušených levandulových květů na cca týden do pískového cukru. Levandule dodá cukru jemnou sladkou vůni. Pokud do něj vložíme rozmělněné čerstvé květy, levandulová chuť bude ještě výraznější. Takovýto cukr se používá při pečení a do dezertů. Existuje dokonce i levandulová zmrzlina, která se vyrábí tak, že do čokoládové zmrzliny či pěny vložíme levanduli.

Nasekané květy byliny přidáváme do rýže, do jehněčího a králičího masa, můžou být součástí marinád. Dobře se kombinují s majoránkou, dobromyslí, petrželkou, rozmarýnem, saturejkou a tymiánem.

Již ve starověku si lidé všimli, že levandule je též výborný repelent na moly a obecně hmyz.

Účinky levandule

  • Bylinka se v lidovém léčitelství především používá jako uklidňující prostředek. Podporuje zdravý spánek, využívá se při úzkostech, bolestech hlavy a depresích. V průběhu historie se používala jako antidepresivum. Čaj z levandule se hlavně doporučuje při nespavosti, nervové slabosti, nezastavitelné třesavce, migréně a hysterických stavech.

Levandule se může v pytlíku či polštářku položit vedle polštáře pro dobrý, klidný spánek. Lze ji přitom ještě kombinovat s kozlíkem, tymiánem a chmelem.

  • Má pozitivní vliv na trávicí soustavu, takže podporuje uvolňování křečí, střevní peristaltiku, odtok žluče do střev. Doporučuje se též na nadměrnou plynatost.
  • Působí mírně močopudně.
  • Levandule se již od nepaměti používala při astmatu a dýchacích potížích. Inhalace levandulové silice se doporučují při katarech (zánětech) průdušek, chřipce, angíně a bronchitidě.
  • Levandulová koupel s přidáním rozmarýnu podporuje krevní oběh a celkově oživuje organismus dospělých i dětí.
  • Silný odvar nebo tinktura se využívá v lidovém léčitelství jako kloktadlo, na drobné vřídky ústní dutiny, ochrnutí jazyka a zajíkání.
  • Používá se i zevně ve formě levandulového oleje při revmatismu a vykloubeních, po úrazech, natržených svalech, bolestech a zánětech nervů. Dále se používá na vředy, rány a povrchové záněty.

Levandulová koupel rukou a nohou z naťové drogy se používá při revmatických potížích a některých formách ekzémů. Studené obklady jsou velmi vhodné při podvrtnutí kotníku a jako podpůrný prostředek klasické léčby zlomenin. Na vyhojené, ale dosud nezhojené a bolestivé zlomeniny, je možné přikládat teplé obklady.

  • Levandulové květy se používají na podrážděné sliznice při senné rýmě. V tom případě se užívá uklidňující inhalace: 10 gramů květů přidáme do 1 litru studené vody, necháme přejít varem, stáhneme z plamene a necháme 10 minut přikryté vyluhovat. Inhalujeme vícekrát denně.
  • Při neuralgiích v obličeji se doporučují obklady z levandule. Čtyři čajové lžičky levandulových květů přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 5 minut vyluhovat. Na obličej je přikládáme přiměřeně teplé.
245,00 Kč
nezahrnuje cenu dopravy 245,00 Kč / 1 l