CZK

Rozmarýn

Rozmarýn účinky

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis, rozmarýna) má dlouhou historii použití nejen v kuchyni a aromaterapii, ale i ajurvédě a přírodní medicíně.

Tento stálezelený polokeřík pochází z oblasti Středomoří, ale dnes je již běžnou součástí bylinkových zahrad. Jeho původní domovinu však dodnes připomíná jeho latinský název, který se překládá jako "mořská rosa".

Bylina má již od pradávna hojné využití. Pro svou kořenitou vůni a hořkou, aromatickou chuť se často používá jako koření pro dochucení ryb, zvěřiny, salátů, příloh a dalších pokrmů. Z rostliny se též vyrábí rozmarýnové víno.

Odpuzuje také hmyz, větvičky či listy lze v pytlíčku vkládat do prádla, podobně jako květy levandule. V antice byl rozmarýn považován za posvátnou bylinu, jeho spalování či pokládání pod polštář mělo chránit před negativní energií. V některých kulturách se dodnes považuje za symbol lásky, proto jej lze občas spatřit během svatebních obřadů.

Jeho význam v přírodní medicíně je nesporný. Oblibu si získal již v antických dobách, předepisoval ho Hippokrates, Galénos i Dioskorides. Z rostliny se proto tyto účely nejčastěji používá list (Folium rosmarini).

Účinky

  • Rozmarýn zlepšuje prokrvení trávicího traktu, podporuje tvorbu trávicích šťáv a žluči, má příznivý vliv na činnost jater. Je vhodný při trávicích potížích, nadýmání a bolestech v trávicím traktu.
  • Zlepšuje psychickou a fyzickou kondici. Bylina pomáhá odstranit pocity únavy a vyčerpanosti, na což již poukázalo hned několik vědeckých výzkumů. Příznivý vliv má přitom nejen samotné pití čaje, ale i inhalace rozmarýnového oleje.
  • Povzbuzuje oběhový systém, působí jako mírné kardiotonikum, zlepšuje prokrvení všech částí těla. Zvyšuje nízký krevní tlak.
  • Posílením prokrvení mozku se posiluje paměť a usnadňuje se soustředění, v antice proto rozmarýn často nosili studenti. Rostlina se doporučuje při nervové bolesti.
  • Bylina je vhodná při zahlenění průdušek, plic a dutin z důvodu nachlazení chřipky či alergie. Rozmarýn snižuje otok sliznice.
  • Pro své antibakteriální a antiseptické účinky se využívá i jako dezinfekce.
  • Působí močopudně, proto se využívá při nadměrném zadržování vody v těle.
  • Nálev se používá jako výtečné antiseptické kloktadlo a ústní voda.
  • Rozmarýnová koupel podporuje prokrvení pokožky, svalů a kloubů, odplavuje únavu.
  • Účinně pomáhá při bolestech a nataženích svalů, prospívá i při revmatismu.
  • Nálev poslouží i jako kondicionér pro tmavé vlasy, kterým zvýrazní barvu a lesk.

Formy

Klasický čaj připravujeme obvyklým způsobem nejčastěji z listů byliny.

Příprava: jednu lžičku sušených nebo čerstvých listů zalijeme 250 ml vroucí vody. Poté stačí nechat přibližně 5-10 minut louhovat. Scedíme a můžeme podávat. Obvykle se dávkuje 2-3 denně.

Bylina je velmi vhodná pro samostatné podávání i pro kombinaci do směsí. Z vhodných bylin ke kombinaci lze jmenovat alespoň meduňku, mátu, routu, hloh, řebříček, měsíček a jablečník.

Příprava vína: nadrobno nasekanou bylinu nasypeme cca do 1/4 objemu nádoby. Doplníme červeným vínem a necháme za občasného protřesení 3-4 týdny stát. Poté přecedíme. Užívá se po kalíšku ráno a večer nalačno, zásadní je nepřekračovat dávkování.

Zevně se nejčastěji aplikuje ve formě obkladů, mastí či rozmarýnové silice, která je výborným prostředkem v aromaterapii. Dále se užívá formou koupelí a vonných mazání.

Na pročišťování pokožky: Čtvrt litru vody s 1 polévkovou lžící nakrájeného rozmarýnu a kůru z 1 pomeranče dáme pomalu projít varem. Poté ještě 10 minut povaříme, přecedíme a skladujeme v chladnu.

Kontraindikace

Bylina je kontraindikována v těhotenství a v průběhu kojení.

0,00 Kč
nezahrnuje cenu dopravy