CZK

Zázvor

Zázvor a jeho účinky

Video Zázvor a jeho účinky

Oblíbenost zázvoru neklesla ani po uplynutí několika tisíciletí. Ba naopak jeho popularita snad ještě více vzrostla, vždyť se vyrábí v nejrůznějších formách a lze na něj narazit prakticky na každém kroku. Avšak to nelze vysvětlit pouze jeho výrazným aroma a specifickou chutí, ale především jeho blahodárnými účinky na náš organismus.

Předpokládá se, že o něm lidstvo vědělo již před 5000 lety. Jeho přesný původ však zůstává dodnes utajen. Občas se uvádí, že byl nejdříve pěstován na jihu Číny, odkud později pronikl do Indie. Z Asie se díky trhu rozšířil do světa.

Jak již bylo zmíněno, byl hojně používán starověkými civilizacemi - využívali jej jako koření při přípravě nejrůznějších jídel a nápojů. Ovšem též se hojně používal při řešení zdravotních potíží. A nejspíše velmi úspěšně, jelikož jej nazývali "univerzálním lékem." Používal se hlavně na nemoci spojené s trávením a pro podporu imunity, ale pomáhal i při ženských potížích. Čínské texty ze 4. století př. n. l. popisují použití zázvoru na nevolnosti, průjem, choleru, bolesti zubů, krvácení a revmatismus. Lékaři té doby jej též doporučovali na nemoci dýchacích cest a nachlazení.

Ve středověku se stal natolik populárním, že nechyběl na žádném bohatém stole. Začal se používat při výrobě sladkostí a jeho cena vzrostla natolik, že jste si jej mohli koupit například za celou ovci.

Dnes je nezbytnou součástí především asijské kuchyně. Přidává se zejména do sladkostí - např. do pečiva, perníků, pudinků, bonbónů. Ale využívá se i jako koření do hlavních jídel, jelikož syrový zázvor dodává pokrmům svěžest a pikantnost. Slouží k aromatizaci kompotů, svařeného vína a piva. Neměl by se však míchat se zelenými bylinami. Na druhou stranu se výborně doplňuje s bobkovým listem, hřebíčkem, pepřem a dalšími.

Rostlina obsahuje řadu významných látek včetně vitamínů skupiny B, vitamínu C, minerálních látek (např. Ca, Fe, Zn, Na, P), lipidů, sacharidů a mnohých dalších.

Ostrou a výraznou chuť má na svědomí gingerol, který předurčuje chuťové vlastnosti zejména čerstvého zázvoru, zároveň má pozitivní účinky na organismus. Chemickým složením se řadí mezi organické sloučeniny a podroben vědeckému zkoumání s ohledem na pozitivní ovlivnění nádorových onemocnění - předpokládá se, že by mohl zpomalovat určité druhy rakoviny (např. rakovina střeva, prsní tkáně, vaječníků nebo slinivky břišní).

Zázvor a zdraví

  • Zázvor má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Posiluje imunitní systém.
  • O zázvoru se často říká, že podporuje chuť a zlepšuje trávení. To dokazují i výzkumy, které sledovali podávání zázvoru před jídlem. Výsledkem byl fakt, že bylinka zrychlila proces trávení při dávce již 1,2 g prášku. Doporučuje se dále v případě žaludečních potíží, při nadýmání, průjmech, pocitech plnosti.
  • Pomáhá při žaludečních, cestovních a těhotenských nevolnostech. Doporučuje se začít se zázvorovou kúrou zhruba 3 až 4 hodiny před odjezdem (může se cucat nebo pít ve formě čaje). Používá se proto i při chemoterapii nebo operačních zákrocích, aby došlo ke zmírnění následků klasické léčby. Studie zaměřená na ranní nevolnosti během těhotenství dospěly k závěru, že cca 1-1,5 g zázvoru denně snižují tyto nepříjemné pocity. Rostlina se doporučuje i na mořskou nemoc.
  • Podporuje organismus při rýmě a chřipce a dodává energii na překonání nemoci. Slouží i jako prevence vzniku chronických onemocnění dýchacích cest. Doporučuje se užívat při křečích průdušek při nachlazení a chřipce, ke zmírnění bolesti na prsou. Při bolestech v krku se obvykle cucá kandovaný zázvor. Přičemž tato tradice začala již ve starověké Číně, kde se zázvor měl cucat během nachlazení.
  • Podporuje snižování špatného (LDL) cholesterolu, krevního cukru a podílí se na normalizaci krevního tlaku a celkově pozitivně ovlivňuje krevní oběh. Dokonce se spekuluje i o jeho moci předcházet infarktu.
  • Vzhledem k tomu, že urychluje metabolismus, je logické, že též podporuje normalizaci váhy.
  • Prohřívá celé tělo a má relaxační účinky.
  • Považuje se již od dávných dob za afrodiziakum.
  • Podporuje tišení svalových bolestí a bolestí při zánětech kloubů, například u revmatické artritidy (lze jej užívat čerstvý i sušený). Pozor nejedná se o okamžitý efekt, ale studie prokázaly, že pravidelné užívání cca 2 gramů zázvoru může výrazně zmírnit negativní příznaky. Při svalových bolestech se navíc doporučuje vmasírovat do bolestivých míst několik kapek zázvorového oleje smíchaných se lžičkou mandlového oleje nebo jiného neutrálního masážního oleje. Též se doporučují zábaly, koupele a obklady se zázvorovým odvarem, které mají uvolňující a osvěžující účinek.
  • Zlepšuje zrak a obecně má pozitivní vliv na smysly, mysl.
  • V lidovém léčitelství se užívá při neplodnosti. Zázvor má též kladný vliv na hormonální systém, často se proto doporučuje i při menstruačních potížích. Jeden z výzkumů dokázal, že podávání 1 gramu prášku po dobu prvních 3 dní menstruace, vedlo k zmírněních bolestivých symptomů.
  • V souvislosti se zázvorem se mluví i o jeho potenciálních účincích v zlepšování paměti a řešení Alzheimerovy choroby. Většina provedených analýz byla zatím provedena pouze na zvířatech, ovšem existují již i výzkumy testující účinky rostliny přímo na lidech. V jednom z podobných bylo sledováno 60 žen středního věku a extrakt ze zázvoru u nich dokázal zlepšit rychlost reakce.
  • V posledních letech se též začíná hovořit o možnostech prevence rakoviny pravidelným užíváním zázvoru. Bylo již provedeno několik výzkumů, které se zabývaly látkami obsaženými v rostlině a které by mohli mít protirakovinné účinky. Vše však zatím zůstává v procesu spekulací, jelikož nebylo vynaloženo dostatečné úsilí na provedení podrobnější analýzy.

Zázvor a jeho nežádoucí účinky

I u zázvoru bychom měli aplikovat naše zlaté pravidlo "vše s mírou." Lidé s žaludečními vředy by jej měli užívat pouze po konzultaci s odborníkem. Během těhotenství a kojení se jej doporučuje užívat v menších dávkách. Alergie na zázvor jsou poměrně vzácnou záležitostí.

Formy užívání

Zde se meze fantazie opravdu nekladou, zázvor se totiž užívá opravdu prakticky ve všech formách - čerstvý nebo sušený, práškový či celý. Používá se jako koření nebo se přidává do sladkostí a bonbónů. Existuje též kandovaná forma. Dále se z něj připravují čaje, džusy, šťávy, sirupy, oleje...

Zázvorový čaj příprava:

  • Oloupáme 1 zázvor (cca 3 cm) a nakrájíme jej na menší kousky.
  • Vaříme 10-30 minut v 500 ml vody a poté scedíme.
  • Čaj lze dosladit medem.

Zázvorový punč: Připraví se stejně jako zázvorový čaj, následně se však smíchá se skořicí, koriandrem, hřebíčkem a citronovou kůrou.

Zázvorový sirup recept

  • 2 lžičky čerstvého zázvoru nasekáme na malé kousky.
  • Vaříme je asi 30 minut ve 200 ml vody.
  • Následně se přidá 100 g cukru nebo medu a necháme směs zhoustnout.
  • Sirup užíváme po lžičkách, lze jej zamíchat i do čaje.

Zázvor kandovaný recept

  • 1 kg zázvor čerstvý
  • 1 l voda
  • 1 kg cukr krupice

Zázvor očistíme a nakrájíme na plátky (cca 4 mm) a dáme do vody povařit na 20 minut. Pak přidáme cukr, necháme přejít varem, odstavíme a necháme 24 hodin stát. Druhý den opět 20 minut vaříme, odstavíme a necháme opět 24 hodin v nálevu. Třetí den opět 20 minut povaříme, pak scedíme(nálev si necháme), necháme dobře okapat. Takto připravený zázvor obalíme v moučkovém cukru (pokud jej nechcete mít moc sladký, tak tento krok přeskočte), rozložíme na mřížce (síťce) a necháme úplně oschnout.

Kosmetické přípravky a parfémy se zázvorem

Výtažky ze zázvoru najdeme i ve sprchových gelech, koupelových olejích, šampónech, krémech, a to především kvůli dezinfekčním účinkům a lepšímu prokrvení pokožky. Často se též přidává do parfémů, vonných svíček.

Zázvor na vlasy

Obsažené látky v zázvoru podporují sílu, lesk a zdraví vlasů a slouží jako prevence vypadávání. Pro dosažení efektu vymáčkneme ze zázvoru šťávu, kterou nanášíme na vlasy před omýváním. Ovšem nejefektivnější jsou zatím masky, kdy po nanesení zázvorové šťávy, vlasy zakryjeme ručníkem a necháme ji nějakou dobu působit. Poté hlavu klasicky umyjeme. Tento proces se doporučuje opakovat 1-2x týdně po dobu cca 2 měsíců, poté by se měla udělat pauza.

Zázvorový masážní olej: 1 kořen zázvoru vymačkejte pomocí odšťavňovače a v poměru 1 : 1 smíchejte se sezamovým olejem. Vyrobte jen malé množství a před upotřebením protřepte. Uchovávejte v ledničce.

Zábal, obklad ze zázvoru: Vaří se stejně jako čaj - 30 minut. Zábaly nebo obklady se napustí v odvaru nebo se scedí a zalijí se do koupele.

0,00 Kč
nezahrnuje cenu dopravy