CZK

Proč se nám mastí vlasy a jak na ně vyzrát

Trápí vás tento obtěžující problém? Vaše vlasy jsou zplihlé, ztrácí objem a slepují se do pramínků? Neuběhlo ani 24h od umytí a vy si je můžete jít zase umýt, aby byly fresh? Jde spíše o kosmetický problém, kdy opravdu dochází ke ztrátě svěžesti vlasů již 24h po umytí. Oproti tomu zdravé vlasy vydrží čisté 2-3 dny.

Proč se nám vlasy mastí?

Říkáme tomu mastné vlasy, ale v důsledku jde o problém mastící se vlasové pokožky. Pod vlasovou pokožkou se nachází vlasový váček, který je obalen mazovými a potními žlázami. Tyto žlázy přirozeně zvlhčují naší pokožku, mají ji za úkol chránit a vlas hydratovat. Pokud jsou žlázy podrážděné, přerušené nebo zanesené, vzniká problém nadprodukce. Taková nadprodukce kožního mazu je opravdu především kosmetickým problémem, ale může vést i ke zdravotním rizikům.Mastná pokožka je vlhká a stane se ideálním prostředím pro šíření kvasinek a plísní, které způsobují nepříjemné svědění. Zanešené ucpané vlasové váčky mohou také vést až k vypadávání vlasů, protože se k cibulce nedostává potřebná výživa. Vliv na nesprávnou funkci mazových žláz může mít i nesprávná péče, používání nevhodných přípravků a často také dehydratace, kdy se žlázy snaží pokožku zvlhčovat. 


Jaké mohou být příčiny mastící se vlasové pokožky?

I mastící se vlasová pokožka má vždy své příčiny vzniku. Některé svým chováním můžeme ovlivnit a jiné nikoliv. Pokud tímto problémem trpíte "odjakživa" a se stejným problémem se potýkali i vaše rodiče, zřejmě vám to ztížily genetické předpoklady, ale i tak se můžete pokusit správnou péčí a vhodně zvolenými produkty svůj stav zlepšit. Velkou roli hraje dále hormonální rovnováha, která může být ovlivněna jak ročním obdobím tak nějakou životní změnou. Hladina hormonů se mění především v období puberty, těhotenství, po porodu a v období menopauzy. U řešení hormonální nerovnováhy je zde alespoň předpoklad, že se stav opět v nějakém časovém horizontu zlepší. Pokud tyto nepříjemnosti řešíte dlouhodobě, je velice pravděpodobné, že vlasové pokožce neposkytujete správnou péči. 


Podívejte se na příčiny mastící se vlasové pokožky a zamyslete se, které z nich by se vás mohly týkat: 

 • hormonální nerovnováha (puberta, těhotenství, období po porodu, menopauza)
 • dědičnost
 • narušení vnitřní rovnováhy organismu (stres, nemoci, životospráva, nedostatečný pitný režim)
 • přerušená vlasová pokožka (dehydratace)
 • časté sahání si do vlasů, časté česání
 • nevhodně zvolené vlasové přípravky
 • nesprávné mytí vlasů
 • nesprávná hygiena vlasové pokožky

Péče o mastící se vlasy bývá náročnější a únavná. Každé sáhnutí si do vlasů, česání a použití stylingových přípravků vlasy zanáší. Ale věřte, mnoho můžete zvrátit právě správnou péčí, vhodně zvolenými produkty, odlehčeným jídelníčkem a dostatečným pitným režimem.

Jak podpořit tělo zevnitř?

 1. učešte si vlasy před mytím
 2. vlasy pořádně namočte
 3. šampón nanášejte na pokožku
 4. masírujte pokožku bříšky prstů, nedrbejte
 5. délky stačí šamponem spláchnout
 6. opakujte mytí podruhé
 7. vymačkejte přebytečnou vodu
 8. aplikujte kondicionér, balzám nebo masku
 9. spláchněte, usušte vlasy ručníkem
 10. použijte termo ochranu
 11. vždy si vlasy vyfénujte

Jak na výběr vhodného šamponu?

1. Šampon pro hloubkové čištění vlasů

Primární péčí pro mastící se vlasovou pokožku je Šampon pro hloubkové čištění vlasů , které obsahuje černé uhlí. Černé uhlí je jedním z nejvýznamnějších absorbentů mazu. Uhlí v šamponu vytváří mikročástečky, které přináší peelingový efekt. Díky hrubším částečkám šampon lépe a hlouběji čistí nečistoty jako je maz, pot, zbytky stylingu, silikony, vodní kámen a prach. Vlasy budou po použití lehčí, poddajnější a vlasová pokožka do hloubky vyčištěná.Díky tomuto šamponu máte šanci oddálit frekvenci mytí o jeden den.Šampon má černou barvu, ale nemusí se ho bát ani blondýnky, protože neobsahuje barvící pigment.Použití: tento šampon není určen na denní mytí. Používejte 1x týdně místo běžného šamponu. Období: celoročně 

2. Šampon Aloe vera

Extra jemnou péči pro jemné, mastící se vlasy naleznete v Šamponu Aloe Vera. Šampon odstraňuje přebytečný maz, dodává objem a hydratuje jak vlasy, tak vlasovou pokožku. Je určen pro časté mytí vlasů. Aloe vera má hydratační, zklidňující účinky a působí protizánětlivě. I proto tento šampon doporučuji pro období letních měsíců, kdy jsme vystaveni riziku podráždění pokožky od slunce. Dále obsahuje extrakt Kamélie čínské, má antioxidační a antimikrobiální vlastnosti. Zjemňuje a hydratuje pokožku. Zabraňuje vzniku podráždění pokožky. Obsažený olej z Máty peprné zlepšuje krevní oběh a látkovou výměnu v buňkách, navíc dodává pocit svěžesti. Zinek pokožku chrání svými protizánětlivými účinky.Použití: tento šampon je určen na denní mytí.Období: celoročně, především v letních měsících 

3. Šampon Indické mango

Slunečné aroma Indického Manga vás okouzlí jak svou vůní, tak blahodárnými účinky. Šampon je určen pro mastící se vlasovou pokožku a je ideální volbou pro období letních měsíců. Čistí vlasovou pokožku a redukuje nadměrnou tvorbu mazu. Šampon obsahuje výtažky ze šťavnatých plodů Manga , které dodají potřebnou hydrataci. Panthenol dodává podrážděné a spálené pokožce zklidňující péči. Obsažený Vitamín E navíc stimuluje růst, působí antioxidačně a brání nadměrné tvorbě melaninu, který může za tvorbu pigmentových skvrn. Použití: tento šampon je určen na denní mytí. Období: jaro, léto 

4. Řada Bio Rehab

Známá řada pro podporu a aktivaci růstu přináší své kouzlo i problémům s mastící se vlasovou pokožkou. Šampon jemně čistí vlasovou pokožku, normalizuje činnost mazových žláz a aktivuje mikrocirkulaci pokožky. Obsahuje čistící houbu Lingzhi a přírodní pěnidlo Dřezovec, který jemně čistí a posiluje vlasy. Vysoký obsah Zázvoru stimuluje růst a funkci mazových žláz. Protože prohřívá pokožku, není vhodný pro mastící se vlasy v období léta. Navíc tato řada obsahuje prospěšnou látku Klimbazol, bránící šíření kvasinek a plísní, tím pomáhá ulevovat od nepříjemného svědění. Dále obsahuje Patnhenol, který má zklidňující účinek pro podrážděnou pokožku.Použití: tato řada je určena na denní mytí. Období: jaro, podzim, zima 

5. Řada Zlatý zázvor

Šampon je účinný pro potlačení nadměrné aktivity mazových žláz a odstraňuje příčiny vzniku lupů. Extrakt zázvoru aktivuje mikrocirkulaci ve vlasové pokožce a urychluje růst vlasů. Neobsahuje sulfáty, proto nezatěžuje mastící se vlasy. Vysoký obsah zázvoru pokožku jemně prohřívá a proto není vhodný pro období letních měsíců. Šampon je doplněn o masku se stejným účinkem.Použití: šampon je určen na denní použití. Masku lze použít buď místo kondicionéru (aplikujte do délek a nechte působit 3 min), nebo použijte jako masku a naneste na pokožku i vlasy, nechte působit 10-20 min.Období: podzim, zima

Jakou zvolit následnou péči?

Vždy po umytí vlasů šamponem je nutné aplikovat následující péči ve formě kondicioneru, balzámu nebo masky, která vlas uzavře, ochrání a usnadní rozčesávání. Péči však nanášejte pouze do délek, nikoliv na pokožku. Zvolit můžete také masku řady Bio Rehab a balzám Zlatý zázvor, které jsou speciálně pro péči o mastící se pokožku určené.

Sáhnout můžete po jemném kondicioneru s Efektem Bio-laminace, který navíc vlasy hydratuje a rovná nepoddajné, elektrizující vlasy do latě. Efekt uhlazených vlasů je vhodný především pro vlasy kudrnaté, vlnité, vlasy odbarvené a ošetřené chemickou trvalou, tenké a nepoddajné vlasy, poškozené teplem nebo slanou mořskou vodou.

Nebo můžete dát přednost kondicionéru, který je založen na receptech starověké Číny, na vysokém podílu přírodních ingrediencí, kde převažuje lékořice a zázvor. Kondicionér vlasům dodává sílu, krásu a hedvábný lesk. 

Shrnutí, jak pečovat o vlasy

Dále se zamyslete nad tím, zda mimo ochranu před tepelnou úpravou potřebujete závěrečný styling, který může vaše vlasy zbytečně zatěžovat. Pečujte především o svou vlasovou pokožku a vnitřní harmonii. To je správná cesta ke zdravým a krásným vlasům.S přáním mnoha svěžesti do vašich vlasů.